Mesleki Eğitim Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Mesleki Eğitim Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı, Denizli Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Mesleki Eğitim Merkezleri ile istihdam artışına katkı sağlanması, genç işsizlik oranın düşürülmesi ve mesleki eğitimin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu kapsamda Mesleki Eğitim Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Denizli Sanayi Odası (DSO) Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya; DSO Başkanı Müjdat Keçeci, DSO Başkan Yardımcısı ve Çardak Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı İ. Okan Konyalıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Makina Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, DSO yönetim kurulu, meclis üyeleri ile DSO üyelerinin yanı sıra iş insanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “Denizli Sanayi Odası olarak mesleki eğitimin çok önemli olduğunu sürekli dile getiriyoruz. Bugüne kadar Milli Eğitim Müdürlüğü ile birçok proje gerçekleştirdik. Şu an iki AB Projemizi okullarımızla birlikte yürütüyoruz. Bunlardan birisi Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte yürüttüğümüz ve sanal gerçeklik eğitim laboratuvarı kurmak amaçlı bir proje. Bütçesi 250 bin Euro. Diğeri ise Ülker Yörükoğlu BİLSEM ile birlikte yürüttüğümüz 200 bin Euro bütçeli bir proje. Burada da karma gerçeklik eğitim laboratuvarı oluşturacağız. Aynı okulda bir de ‘Bilim Koridoru’ ismini verdiğimiz küçük bir bilim merkezi kuracağız. Mesleki eğitim okulları için biz sanayiciler elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

“MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİN CAZİBESİ DAHA DA ARTTIRILDI”

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, konuşmasına başlamadan önce proje ile ilgili bir tanıtım filmi izlendi. Tanıtım filinin ardından Müdür Ekici, Denizli Sanayi Odası üyelerine sunum yaptı. Müdür Ekici, “Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle 9, 10 ve 11’inci sınıfta mesleki eğitim merkezi öğrencilerine asgari ücretin yüzde 30’u, 12’nci sınıfta ise kalfa olan öğrencilere asgari ücretin yüzde 50’si kadar ücret ve tüm öğrencilere iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta imkânı, ‘Kalfalık’ ve ‘Ustalık’ sınavlarına girme hakkı, ‘Usta Öğreticilik Belgesi’ alma imkanı getirildi. Yapılan bu düzenlemelerle mesleki eğitim konusunda farkındalığı artırmak için kamu spotları ve çeşitli iletişim çalışmaları da yapıldı. Böylece mesleki eğitim merkezlerinin cazibesi daha da artmış ve öğrenci sayısında yüzde 100’lük bir artış yaşanarak kayıtlı öğrenci sayısı, 159 binlerden 335 binlere ulaşmış oldu” diye konuştu.

“115 ÜRÜN İÇİN PATENT BAŞVURUSU YAPTIK”

Meslek okullarımızda üretimler sürüyor diyen Ekici, “115 ürün için patent başvurusu yaptık. 30 tanesi marka patentini aldı. Okullarımızda maske, dezenfektan, sıvı sabun üretiliyor. Sizden isteğimiz ihtiyacınız olan ürünleri okullarımızdan temin ederek, öğrencilerimize ve okullarımıza katkıda bulunmanız” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Mesleki ve Teknik Eğitim iş birliği protokolü kapsamında Denizli’de üç OSB’de Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat büroları açtıklarını ifade eden Müdür Ekici, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı Mesleki Eğitim Merkezleri Programı ile ortaokul mezunu olup liseye kayıt yaptıramayan ya da kayıt yaptırdığı halde devam edemeyen ara sınıflar da dâhil olmak üzere öğrencilere kayıt yenileme hakkı tanınıyor. Böylelikle yaş şartı aranmadan kayıt yaptıran öğrenciler lise diploması alabilecek. Program kapsamında, nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasında önemli katkıları olan OSB’ler ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının iş birliği daha da önem kazandı. Bu sayede işletmelerin nitelikli iş gücü ihtiyaçları karşılanacak, eğitim-sektör işbirliği artacak” şeklinde konuştu. Müdür Ekici, konuşmasının ardından katılımcılardan gelen ‘Mesleki Eğitim Merkezleri’ ile ilgili soruları yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2022, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER