Mesleki eğitimde paradigma değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) arasında imzalanan ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ kapsamında; 81 ilde 81 meslek lisesine TOBB camiası olarak sahip çıkılacak. Bu pilot proje kapsamında Denizli’den Necla-Ergun Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi seçildi.

Mesleki eğitimde paradigma değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) arasında ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ düzenlenen törenle imzalandı.

İmzalanan protokol ile sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için okullarda eğitimi verilen meslek alanlarında öğrenci ve öğretmenlerin sosyal ve zihinsel becerilerinin geliştirilmesi, mesleki bilgi ve beceri ve yabancı dil yeterliliklerinin arttırılması amaçlanıyor.

Protokolle, meslek liseliler, TOBB koordinasyonunda, genişletilmiş staj ve uygulamalı eğitim imkanlarıyla ortak eğitim modelinin avantajlarından faydalanacak.

TOBB ve bağlı oda ve borsalar tarafından okullarda ‘AR-GE ve Tasarım-Beceri Atölyeleri’ kurulacak. Başarılı öğrencilere burs verilecek.

Öğrencilere, TOBB´a bağlı oda ve borsalara üye işyerlerinde staj ve iş imkanı sağlanacak.

İllerde, Milli Eğitim Bakanlığı teşkilatı ve TOBB´a bağlı oda/borsalar tarafından Protokol Yürütme Kurulu (PYK) oluşturulacak. PYK, yerelde sanayinin ve insan kaynağının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, okul yönetimlerini ve müfredatı şekillendirecek çalışmalar yapacak.

Proje ile öğrenciler bilimi, tekniği ve pratiği öğrenecek, mezun olduğunda hızla iş hayatına entegre olacak.

81 ilde 81 meslek lisesine TOBB camiasının sahip çıkılacağı pilot proje kapsamında; Denizli’den Necla-Ergun Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi seçildi.

GÜRKAN GÖK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211