‘Mimarhane’den PAÜ’lü öğrencilere ödül

Mimar Sinan Mühendisler Birliği’nin eğitim alanındaki projelerinden birisi olan ‘Mimarhane’ çalışması kapsamında düzenlediği proje yarışması sonuçlandı.

‘Mimarhane’den PAÜ’lü öğrencilere ödül

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi (MTF) Mimarlık Bölümü Öğrencileri Barış Manav ile Merve Başer, Arkeopark proje türünde katıldıkları projeleri ile ödül almayı başardı.

Mimarlık ve mimarlığın etkileşim içinde olduğu çeşitli disiplinler ile hem teorik hem de uygulamaya yönelik olarak ele alınarak mimarlık, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı ile şehir ve bölge planlama öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘Mimarhane’ proje yarışmasına bu yıl farklı proje türlerinden toplan 517 proje katıldı. Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından yürütülen yarışma kapsamında jüri değerlenme raporu sonucunda ödül almaya hak kazanan 10 proje belirlendi. Bu değerlendirmeye göre; Buldan İlçesi yakınlarındaki Tripolis Antik Kenti için ‘Arkeopark’ ve ‘Şapel Üst Örtüsü’ tasarım fikirlerinin geliştirilmesini amaçladıkları projeleri ile Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Barış Manav ve Merve Başer’in Arkeopark proje türündeki çalışmaları ödüle layık görüldü. Manav ve Başer’in Dr. Öğretim Üyesi Gözde Kan Ülkü danışmanlığında; Tripolis Kazı Başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman’ın katkılarıyla hazırladıkları ‘Arkeopark’ ve ‘Şapel Üst Örtüsü’ isimli projeyi değerlendiren jüri üyeleri; “Yüksek hassasiyet gerektiren bir arkeolojik alan için üretilmiş proje, arkeolojik alana duyarlı mekânsal çözümlemelerinin yanında, strüktürel hassasiyete de sahip. Hantal yapılar yerine parçalı yapı kütleleri önerilmesi de aynı hassasiyetten kaynaklanan doğru bir tavır. Topoğrafya eğimi ile uyumlu yerleşim ve işlevsel birimler için tercih edilen kütlesel gabariler, biçimsel bütünlüğü sağlayan bir başka özellik olarak görülmekte” şeklinde yorumladı.

PROF. DR. KUTLUHAN, ÖĞRENCİLERE ŞİLT TAKDİM ETTİ

Ödül alan öğrenciler; Barış Manav ve Merve Başer, proje danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Gözde Ülkü Kan ve Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Mesut Aydınlı ile birlikte PAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar da hazır bulunurken, Rektör Vekili Prof. Dr. Kutluhan başarılı öğrencilere şilt takdim etti.

"ÜNİVERSİTEMİZ ADINA GURUR KAYNAĞIDIR"

Proje yarışmasından ödülle dönen öğrencileri tebrik eden Prof. Dr. Kutluhan, şunları kaydetti: “Öğrencilerimizin eğitim hayatında edindikleri bilgileri fikirleri ile harmanlayıp projelere dökmeleri ve bunların alanında uzman kişiler tarafından takdir edilmesi üniversitemiz adına önemli bir gurur kaynağıdır. Öğrencilerimizin edindikleri bilgileri ilimizin kültürel değerlerini korumaya yönelik projelere dönüştürüyor olmaları bizleri oldukça memnun etmektedir. İnanıyorum ki öğrencilerimiz fikir ve projeleri ile başta ilimiz olmak üzere bölgemizin farklı birçok anlamda kalkınmasına katkı sağlamaya devam edecektir. Proje yarışmasından ödül ile dönen öğrencilerimiz; Barış Manav ve Merve Başer ile onları yetiştiren akademisyenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER