Müdür Ekici’den LGS mesajı “Tüm önlemlerimizi aldık”

6 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi Sınavı öncesinde açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; “Öğrencilerimizin güvenli ve sağlıklı bir şekilde sınav sürecini geçirebilmeleri için tüm önlemlerimizi aldık ve hazırlıklarımızı tamamladık” diye konuştu.

Müdür Ekici’den LGS mesajı “Tüm önlemlerimizi aldık”

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Sınavı, 6 Haziran 2021 Pazar Günü yapılacak. İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, LGS öncesinde açıklamada bulundu. Müdür Ekici; “Sınavın ardından 8. sınıf öğrencilerimiz bir üst eğitim kademesi olan ortaöğretim kurumlarına geçiş yapacaklar. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin güvenli ve sağlıklı bir şekilde sınav sürecini geçirebilmeleri için tüm önlemlerimizi aldık ve hazırlıklarımızı tamamladık. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi ‘önce sağlık’ diyerek öğrencilerimizin, velilerimizin ve sınav görevlilerimizin herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için salgın hastalık ile ilgili bütün tedbirleri yerine getirdik. Bu yıl da ortaöğretim kurumlarına giriş için yapılacak merkezi sınava öğrencilerimiz salgın hastalık tedbirleri kapsamında kendi okullarında gireceklerdir. İlimizde 250 okulda; bin 14 salonda, toplam 13 bin 423 öğrencimiz LGS’ye girecek. 2020 LGS Sınavı’nda olduğu gibi sınava girecek tüm öğrencilere ve sınavda görev alacak öğretmenlere, maske ve dezenfektanlar okullarda ücretsiz olarak verilecek. Ayrıca, sınav binalarında el antiseptiği ve yedek maske bulundurulacak” dedi.

“Hedefinize ulaşacağınıza inanıyorum”

Öğrencilere seslenen Müdür Ekici; “Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak olan merkezi sınavda elinizden gelen gayreti göstererek hedefinize ulaşacağınıza inanıyorum. Okulöncesi, ilkokul ve ortaokulun ardından kendinizi daha da geliştirebileceğiniz ve içinde birçok farklı yaşantıları barındıran lise hayatı sizleri bekliyor. Liselere geçiş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavın ardından eğitim hayatınızın hangi yönde ve hangi lisede ilerleyeceğini belirleyeceksiniz. Umarım verdiğiniz emeklerin karşılığını alarak istediğiniz lisede eğitim hayatınıza devam edersiniz ve kariyer yolculuğunda önemli bir basamağı daha çıkarsınız. Sınav öncesi, esnası ve sonrasında sorun yaşamamanız için sınavla ilgili bazı hususları sizlere ve velilerimize hatırlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

“En geç saat 09.00’da hazır bulununuz”

Sınavın önümüzçdeki Pazar günü yapılacağını belirten Müdür Ekici, şunları kaydetti: “Merkezi Sınav, 06 Haziran 2021 Pazar Günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacaktır. Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacaktır. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için en geç saat 09.00’da sınava gireceğiniz binada hazır bulununuz. Sınava gelirken yanınızda geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurunuz. Nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu karekodlu geçici kimlik belgesi/T.C. kimlik kartı talep belgesi ile sınava girebilirsiniz. Sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirsiniz. Sınav başlamadan önce salon görevlileri sizlere sınavda uyulacak kuralları hatırlatacaklardır. Sınav bitiminde; cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim ediniz ve salon yoklama listesini imzalamayı unutmayınız.”

“Velilerden beklentimiz, öğrencilerimizin destekçileri olmaları”

Açıklamasında velilere de seslenen Müdür Ekici; “Öğrencilerimizin yanlarında, onlara destek olarak, onların bugünlere gelmesine büyük katkıda bulundunuz. Okulöncesi, ilkokul derken artık çocuğunuz ortaokul mezunu ve hedeflerine ulaşmak için önemli bir yol ayrımından geçiyor. Merkezi sınav puanıyla veya yerel yerleştirmeyle öğrencilerimiz ortaöğretim kademesine devam edecekler ve önlerinde kendilerini akademik, sosyal, duygusal yönden daha da geliştirebilecekleri lise hayatı olacak. Bu süreçte de sizlerden beklentimiz öğrencilerimizin en büyük destekçileri olmanızdır. Bu vesile ile tüm öğrencilerimize liselere geçiş sistemi kapsamında yapılacak olan merkezi sınavda hedeflerine ulaşabilmeleri temennisiyle başarılar diliyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211