“Mühendislikte Tecrübe Paylaşımları” paneli yapıldı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Fakültesi ev sahipliğinde, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) Denizli Şubesi ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Denizli İl Temsilciliği organizasyonunda ‘Mühendislikte Tecrübe Paylaşımları’ adlı panel yapıldı.

“Mühendislikte Tecrübe Paylaşımları” paneli yapıldı

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) Denizli Şubesi ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Denizli İl Temsilciliği organizasyonunda ‘Deneyim Köprüleri’ panellerinin ikincisi; ‘Mühendislikte Tecrübe Paylaşımları’ adlı panel olarak gerçekleştirildi. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Fakültesi ev sahipliğinde yapılan panele; Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmud Güngör, Denizli Tarım İl Müdürü Yılmaz Erkaya ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı. PAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aydın’ın yönettiği panel, İstiklal Marşı’nın okunması ve açılış konuşmaları ile başladı. Panelde, Türksat A.Ş. Daire Başkanı Dr. Ümit Cezmi Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin Türker ve TDMMB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ethem Yıldırım konuşmacı olarak yer aldı. PAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aydın, Teknoloji Fakültesi olarak, sanayinin talep ettiği donanıma sahip mühendisler yetiştirmek hususunda önemli faaliyetler yürüttüklerini, gerçekleştirdikleri bu türlü etkinliklerle sektörde tecrübeli yöneticileri öğrencilerle buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

“MÜHENDİS HESAPLARI HASSAS YAPILMALI”

Panelde, TÜRKSAT A. Ş. Daire Başkanı Dr. Ümit Cezmi Yılmaz, TÜRKSAT ve Milli Uydu Faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı. TÜRKSAT A. Ş.’nin kablo, bilişim ve uydu hizmetleri hakkında örnekler veren Yılmaz, TÜRKSAT uydularının tarihçesi ve günümüzdeki uygulamalar hakkında bilgiler sundu. TÜRKSAT 6-A haberleşme uydusunun TÜBİTAK, TUSAŞ, Aselsan ve Ctech ortak projesiyle yüzde 100 yerli olarak 2020 yılında üretiminin tamamlanmasının beklendiğini söyleyen Yılmaz, bu konuda Türk mühendislerin önemli bir başarı gerçekleştirdiğini belirtti. Yılmaz, geçmişte yaşanan uydu kazaları hakkında da bilgiler vererek, öğrencilere bu konudaki tecrübelerini aktardı. Mühendisliğin çok önemli bir meslek olduğunu söyleyen Yılmaz, mühendislik hesaplamalarının çok hassas yapılması gerektiğini belirterek sunumunu tamamladı.

‘TÜRKİYE TARIMI VE 2023 VİZYONU’

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin Türker, ‘Türkiye Tarımı ve 2023 Vizyonu’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Tarım ve Gıda konularında önemli istatistikler veren Türker, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara ulaşmasının beklendiğini, her yıl 1,4 milyar ton gıdanın israf edildiğini, 39 ülkede gıda, 80 ülkede ise su sıkıntısı yaşandığını ve 2050 yılına kadar gıda üretimini yüzde 60 artırma mecburiyeti bulunduğunu belirtti. Ülkemizde tarım, hayvancılık, gıda ve bitki alanlarında yapılan faaliyetler hakkında bilgiler veren Türker, gelişen teknolojiye bağlı olarak, Tarım 4.0 uygulamalarının yaygınlaşmaya başlayacağını ve bu alanlarda çok farklı mühendislik branşlarına ihtiyaç olduğunu söyleyerek, öğrencilere bu konularda tavsiyelerde bulundu.

“MÜHENDİSLİK ÖNEMLİ BİR MESLEK”

TDMMB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ethem Yıldırım, yaptığı konuşmada, öğrencilere mesleki ve kişisel gelişim konularında tecrübelerini aktardı. Mühendisliğin çok önemli bir meslek olduğunu belirten YILDIRIM, öğrencilere iş görüşmelerinden, kendilerini yetiştirmeleri gereken alanlara kadar önemli tavsiyelerde bulundu. Hayatın dengeden ibaret olduğunu söyleyen Yıldırım, kazanmanın ve başarmanın yolunun mesleki yaşam ile sosyal yaşamı dengelemekten geçtiğini belirtti. Panel, öğrencilerin soruları ve plaket takdimleriyle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER