ODTÜ Okulları MDMUN 2020’ye ev sahipliği yaptı

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Denizli Okulları geçen yıl bir ilki gerçekleştirerek mini Birleşmiş Milletler konferansı olan MDMUN 2020 “Fosterıng A Promısıng Future”un ikincisini Denizli'de düzenledi.

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Denizli Okulları geçen yıl bir ilki gerçekleştirerek mini Birleşmiş Milletler konferansı olan MDMUN 2020 “Fosterıng A Promısıng Future”un ikincisini Denizli'de düzenledi.

Başından sonuna kadar ODTÜ öğrencileri tarafından organize edilen MUN( Model United Nations) konferansına öğrencilerin ilgisi oldukça fazlaydı. Şehir dışından 75 öğrencinin katıldığı etkinlik Dedeman Otel’de yapıldı. 3 gün sürecek olan konferansta öğrencilerin Türkçe konuşmaması istendi. MUN (Model United Nations), Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardır. Dünyanın dört bir tarafından gelen katılımcı öğrenciler, MUN konferanslarında gerçek dünya meselelerini tartışmaktadır. Tipik bir Birleşmiş Milletler Konferansı şeklinde geçen MUN Konferanslarında öğrenciler, kendileri için belirlenen ülkelerin birer delegesi olarak Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Silahsızlanma Komisyonu gibi birimlerde görev almaktadır.

MUN Konferanslarına katılan öğrenciler, kendi ülkeleri adına değil, başka bir ülke delegesi olarak konferanslara katılmak zorundadır. Böylece öğrenciler, dünya meselelerine başka ulusların bakış açısı ile bakabilmeyi öğrenmekte ve farklı ülkelerin coğrafi, sosyal, ekonomik, siyasi ve idari yönleri hakkında araştırma yaparak derinlemesine bilgi sahibi olmaktadır. Konferansların dili genellikle İngilizce olduğu için (Çok daha az sayıda olsa da Almanca ve Fransızca konferanslar da vardır.) katılımcılar hem sözlü hem de yazılı anlamda çok yoğun ve etkili şekilde yabancı dil kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu organizasyonlarda yeni arkadaşlıklar kuran öğrenciler, topluluk önünde konuşmalar yaparak özgüven kazanırlar ve ikna becerilerini geliştirirler.

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Denizli Okulları, MUN çalışmalarına ilk olarak lise bölümünün açıldığı yıl olan 2013-2014 eğitim öğretim yılında, kulüp dersleriyle başlamıştır. O günden bugüne öğrenciler, Türkiye’nin farklı illerinde birçok MUN Konferansına katılmış ve ödüller kazanmışlardır. Geçen yıl Denizli’de ilk MUN konferansını gerçekleştiren ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Denizli Okulları bu yıl da geleneği bozmayarak 6-9 Şubat 2020 tarihlerinde Türkiye’nin farklı illerinden katılan yüz yetmiş beş delegenin katıldığı ikinci MUN konferansına ev sahipliği yapacak. 12. sınıf öğrencileri Yaren Nisa Başaran, Deniz İpek Bardan ve Bulut Vize konferansa katılan öğrencilere bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2020, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193