ÖĞRENCİLER BOŞ VAKİTLERİNİ ‘AKIL OYUNLARI ODASI’NDA GEÇİRECEK

Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ‘Akıl Oyunları Odası’nın açılışı gerçekleştirildi. Denizli Sanayi Odası’nın destekleriyle okula kazandırılan odada; öğrencilerin problem çözme, akıl yürütme, iletişim becerilerini artırmak ve hoşça vakit geçirebilmeleri sağlanacak.

ÖĞRENCİLER BOŞ VAKİTLERİNİ ‘AKIL OYUNLARI ODASI’NDA GEÇİRECEK
banner92

Denizli’de Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenciler için ‘akıl oyunları odası’ açıldı. Okulun Matematik Öğretmeni Funda Aybey Kaya ve meslektaşlarının çabaları ile Denizli Sanayi Odası’nın (DSO) destekleriyle okula kazandırılan ‘Akıl Oyunları Odası’ öğrenciler tarafından da büyük ilgi gördü. Öğrencilerin problem çözme, akıl yürütme, iletişim becerilerini artırmak ve hoşça vakit geçirebilmeleri sağlamak amacıyla açılan ‘Akıl Oyunları Odası’nda öğrenciler, okuldan ve derslerden arta kalan zamanlarını geçirebilecek. Akıl Oyunları Odası’nda puzzle, mangala, tabu, satranç, revers, 9taş ve jenga başta olmak üzere bir çok zeka ve aktivite oyunları yer alıyor.

“2 YILDIR BUGÜNÜ BEKLİYORDUK”

‘Akıl Oyunları Odası’nın okula kazandırılmasını 2 yıldır beklediklerini ifade eden Kaya, “Heyecanımızın en üst seviyede olduğu bir gün. Çünkü, 2 yıldır bu süreci bekliyoruz. Birkaç öğretmen arkadaşımla öğrencilerin okulda nasıl daha keyifli bir zaman geçirtebiliriz düşünmüştük. 2 yıl boyunca bir sürü kişiyle iletişime geçtik.  Ümitsizliğe kapıldığımız dönemde Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve ekibi elimizden tuttular. Bu konuda destek olacaklarını söylediler. Sonraki süreçte ciddi bir çalışma temposu içerisine girdik.  Sonrasında iç mimarımız Serra Kiper ile beraber çalıştık ve 6 ay boyunca bunun tasarımı konuşuldu. Sonraki süreçte Sanayi Odası’nın değerli üyeleri sayesinde bu konumda geldi” dedi. Öğrencilerin ‘Akıl Oyunları Odası’na büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Kaya, “İlgi beklediğimizden çok daha iyi. Okul çıkışında da bu ortamın kullanılıyor olması çok güzel. Çünkü öğrencilerimiz genelde okuldan çıkınca evlerine gitmeyi tercih ederler ama biz artık onları okulda tutabiliyoruz” diye konuştu.

 “BU DAHA BAŞLANGIÇ”

Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu’da, “ Biz Denizli Sanayi Odası olarak bu dönemde çalışmalarımızı ve enerjimizi meslek liselerine aktarmaya karar verdik. Bununla ilgili ilerleyen dönemde daha önemli çalışmalarımız olacak. Türkiye’de gerçekten meslek lisesi bir problem halinde, meslek lisesinden çıkan öğrencinin sanayiye aktarılmasında sıkıntı yaşıyoruz. Bugün sanayide üniversite mezunundan çok meslek lisesi mezununa ihtiyaç var. Teknikere ihtiyaç var. Sanayi de makineleri çalıştıracak, üretimi sağlayacak ara elemanlara gerçekten çok ihtiyaç var. Bu noktada da biz Sanayi Odası olarak hem yerelde hem de ulusal anlamda bu konuda çalışmalar yapmak istiyoruz. Yaptığımız ilk çalışmada bu Akıl Oyunları Odası oldu. Burada bir sınıfın tefrişatını yaparak strateji ve akıl oyunlarını yerleştirerek öğrenci arkadaşlarımızın kullanımına açtık. Derslerden arda kalan vakitlerini daha güzel geçirebilmeleri için bu odayı onlara armağan ettik. Tabi ki bunlar bizim için bir başlangıç, yapacaklarımızın sadece küçük bir parçası. Ama şuna dikkat çekmek istiyoruz; Meslek liseleri Türkiye sanayisinde önemli bir noktada, önümüzde ki süreçte gerek sivil toplumun gerekse devlet yöneticilerinin katkısıyla meslek liselerinin önünü açmak istiyoruz. Meslek lisesinden mezun olan öğrencilerimizin şuan ki sayısından daha fazlasını sanayiye vermek istiyoruz. Türk sanayisinin meslek liseleri mezunlarına ihtiyaçları var. Bizde Sanayi Odası olarak önümüzde ki dönemde bu konu ile ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Bu bir başlangıç inşallah hayırlı olur” dedi.

BERABER OYUN OYNADILAR

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından açılışı gerçekleştirilen ‘Akıl Oyunları Odası’nı gezen ve tam not veren Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, öğrencilerle zeka oyunları oynadı ve eğlenceli görüntülerde ortaya çıktı.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner21

banner124