Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkı

Pamukkale Üniversitesi Acıpayam Meslek Yüksekokulu konferans salonunda ‘Erken Çocuklukta Çocuğu Tanıma ve Süreç Yönetimi’ konulu seminer gerçekleştirildi. İki gün süren projede, okul öncesi öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkı sağlanması ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için daha iyi eğitim uygulamalarının hayata geçirilmesi amaçlandı.

Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkı

Acıpayam Mehmet Manisalı Anaokulu Müdürlüğü’nün ‘Farklılıklar Hayata Renk Katar’ projesi kapsamında; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Acıpayam Kaymakamlığı, (PAÜ) Acıpayam Meslek Yüksekokulu (Acıpayam MYO) Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde ‘Erken Çocuklukta Çocuğu Tanıma ve Süreç Yönetimi’ konulu seminer yapıldı. Seminerin açılışı; Acıpayam Kaymakamı Mustafa Gürbüz, Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan, PAÜ Acıpayam MYO Müdürü Öğretim Görevlisi Senem Tüfekçi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman İzgi, PAÜ’lü öğretim üyeleri, okul öncesi öğretmenleri ve rehberlik öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleşti. Program, katılımcı öğretim elamanlarına ilçe protokolü tarafından plaketlerinin takdimi ve açılış konuşmaları ile başladı. Seminerin ilk gününde PAÜ Eğitim Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Çiğdem Tıkıroğlu, ‘Özel Eğitimde Çocuğu Tanıma ve Süreç Yönetimi’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Tıkıroğlu verdiği seminerde okul öncesi sınıflarda özel eğitime ihtiyaç duyan, farklı olan çocukların nasıl tanınacağı, bu çocuklar için hangi hazırlıkların yapılması gerektiği, hangi eğitim yöntemlerinin uygulanacağı hakkında ayrıntılı bilgi aktardı. Dr. Öğretim Üyesi Çiğdem Tıkıroğlu’nun sunumun ardından PAÜ Acıpayam MYO Öğretim Görevlisi Eda Bayraktaroğlu, ‘Çocukları Anlamak, Dinlemek ve Duymak’ konulu seminer verdi. Seminerine interaktif bir şekilde başlayan ve insanların birbirlerini gerçekten tanımalarının önemine dikkat çeken Bayraktaroğlu, okul öncesi öğretmenliğinin sevgi temelli bir meslek olduğuna dikkat çekerek, iletişim dilleri hakkında bilgi verdi.

Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkı sağlaması ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için daha iyi eğitim uygulamalarının hayata geçirilmesini amaçlayan proje kapsamında düzenlenen seminerlerin ikinci gününde PAÜ Acıpayam MYO Öğretim Görevlisi Fatmanur Öztoklu Durmuş’un ‘Okul Öncesi Dönemde Dikkat Becerileri’ konulu seminer düzenlendi. Durmuş, insan beyninde dikkat becerilerinin nasıl çalıştığı ve erken çocukluk sınıflarında dikkat becerilerinin nasıl destekleneceğine ilişkin örnekler aktardı. İkinci gün seminerleri, Öğretim Görevlisi Nisan Cansu Ertan’ın ‘Zorluklar Karşısında Toparlanabilme Beceresi: Rezilyans’ konulu semineri ile devam etti. Ertan seminerinde rezilyansla ilgili risk faktörlerinden ve koruyucu faktörlerden bahsederek, çocuklarda rezilyansın nasıl geliştirileceği konusunda bilgi verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER