"Oyun Bizim İşimiz 2" PAÜ’de başladı

TÜBİTAK 4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında desteklenen ‘Oyun Bizim İşimiz: Erken Çocukluk Eğitiminde Dijital Oyunun Etkili Kullanımı (OBİ-2)’ projenin ikinci dönem eğitimi Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi ev sahipliğinde başladı.

"Oyun Bizim İşimiz 2" PAÜ’de başladı

TÜBİTAK 4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında desteklenen ‘Oyun Bizim İşimiz: Erken Çocukluk Eğitiminde Dijital Oyunun Etkili Kullanımı (OBİ-2)’ projesi, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi ev sahipliğinde başladı. Projenin yürütücülüğünü, PAÜ Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Okul Öncesi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Işıkoğlu Erdoğan yapıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen projede dijital oyunlara yönelik akademik ve toplumsal farkındalığın artırılması hedefleniyor. Eğitim Fakültesi giriş katında gerçekleştirilen eğitim programının açılış konuşmasını PAÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hülya Şahin Baltacı, gerçekleştirdi. Prof. Dr. Baltacı’nın açılış konuşmasının ardından, Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Erdoğan, projenin amaçları ve işleyişi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Türkiye’nin 20 farklı üniversitesinden gelen akademisyenler OBİ-2 kapsamında eğitilecek ve bu yolla kazanılan bilgi, beceri ve davranışları; kendi öğrencilerine, etkileşimde bulundukları akademik ve toplumsal kesimlere aktarabilecekler. OBİ 2 projesinde dijital oyunla ilgili çeşitli akademik alanlarda uzmanlığı olan 9 akademisyen eğitmen ve 5 araştırma görevlisi rehber olarak yer alıyor. 2-8 Eylül tarih aralığında bir hafta sürecek proje eğitimleri; öğrenme merkezli, oyun temelli öğretme yöntem ve tekniklerinden oluşmakta olup, etkileşimli atölye çalışmaları ve sunumlar da proje etkinlik takviminde yer alıyor.

‘TANIŞALIM OYNAYALIM’ VE ‘OYUN BİZİM İŞİMİZ’

Eğitimin ilk gününde katılımcılar, ‘Tanışalım Oynayalım’ ve ‘Oyun Bizim İşimiz’ adlı etkinlikler gerçekleştirdi. Proje kapsamında tüm katılımcılar; dijital oyunlarla gelişime uygun oyun ve öğrenme ortamları tasarlama, dijital araç seçim ve kullanma becerileri kazanma, mobil uygulama seçim ve kullanım becerileri geliştirme, 0-6 yaş çocuklarına uygun bir oyunla programlama dili olan Stratch Jr.’ı öğrenme konularında eğitim alacak. Bir hafta boyunca sürecek proje eğitimi, aile ve çocuklara yönelik söyleşi ve atölye çalışmaları ile sonlandırılacak. Günümüzde bebekliklerinden başlayarak çocuklar dijital oyunlarla oynuyor, aileler ise çocuklarını oyalamak amacıyla ekranı kullanıyor. Dijital oyunların toplumda yaygınlaşmış olmasına rağmen, bu oyunların çocukların gelişimi ve eğitimini destekleyici kullanımı ile ilgili somut çalışmalar sınırlı. TÜBİTAK tarafından desteklenen bu proje ile erken çocukluk eğitimi alanında görev yapan akademisyenlerin dijital oyunu eğitim amaçlı kullanma, geliştirme ve rehberlik etme ile ilgili bilgi, beceri ve strateji geliştirmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER