PAÜ 2 bölgede 3 üniversiteden biri

Ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılan TOEFL Sınavları, artık Pamukkale Üniversitesi’nde de (PAÜ) yapılacak. PAÜ, Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde TOEFL sınavlarının yapılabildiği 3 devlet üniversitesinden biri oldu.

PAÜ 2 bölgede 3 üniversiteden biri

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) bünyesinde ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılan TOEFL Sınavları için sınav merkezi oluşturuldu. Merkezin açılışına; PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, PAÜ Yönetim Kurulu Üyeleri, PAÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Recep Şahin Arslan, Müdür Yardımcıları Dr. Öğretim Üyesi Seher İşcan ve Öğretim Görevlisi Uğur Türkkaynağı, Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Eda Duruk ve Bölüm Başkan Yardımcısı Öğretim Görevlisi Dr. Özlem Akyol ile yetkililer katıldı. Açılış öncesi Doç. Dr. Recep Şahin Arslan sınav merkezi ve sınavların nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler verdi. Ardından Rektör Bağ ve beraberindekiler merkezde incelemelerde bulundu.

“ÖNEMLİ BİR SINAVI ÜNİVERSİTEMİZDE YAPABİLECEK OLMAKTAN MUTLUYUZ”

TOEFL sınavlarının uluslararası kabul gören önemli bir sınav olduğunu söyleyen Rektör Bağ, test merkezlerinin yeterli teknik ve fiziki imkânlara sahip olması gerektiğine dikkat çekti. Rektör Bağ, şunları kaydetti: “Son yıllarda dijitalleşme alanında yaptığımız atılımların sonucunda böyle önemli bir sınavı Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirecek olmamızın haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlamda Ege’nin sayılı üniversitelerinden biri konumundayız. Merkezin üniversitemize kazandırılmasında büyük gayretleri olan Yüksekokul Müdürümüz Doç. Dr. Recep Şahin Arslan ve yönetim ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Burada sınava girecek adaylara başarılar diliyorum.”

PAÜ’DEKİ İLK SINAV, 20 MART’TA

ÖSYM tarafından yapılan yabancı dil sınavlarına eşdeğerliği bulunan TOEFL sınavı, ana dili İngilizce olmayanların Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla yapılıyor. Amerika’da New Jersey eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınav olan TOEFL, dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren kolej ve üniversiteler tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılıyor. TOEFL sınavıyla öğrencilerin İngilizce düzeyi dört temel beceri (okuma, yazma, konuşma, dinleme) tabanlı olarak ölçülüyor. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde TOEFL sınavlarının yapılabildiği üç devlet üniversitesinden biri olan PAÜ’de ilk TOEFL Sınavı, 20 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER