PAÜ, 208 üniversite arasında 32’nci sırada yer aldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde oluşturulan ‘2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ sonuçlarını açıklandı. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) 42,56 puanla 208 üniversite arasında 32’nci sırada yer aldı.

PAÜ, 208 üniversite arasında 32’nci sırada yer aldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde oluşturulan ‘2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ sonuçlarını açıkladı. Endeksin bu yıl 7'ncisinin hazırlandığını belirten Bakan Varank, girişimcilik ruhunun ve yenilikçilik kültürünün gelişmesinde üniversitelerin en önemli basamak olduğunu söyledi. Bakanlık olarak bilimle teknoloji politikalarının oluşturulmasında ve sanayi stratejisinin belirlenmesinde üniversitelerle birlikte hareket ettiklerini belirten Bakan, şöyle devam etti: “Bu noktada özellikle üniversite-sanayi iş birliği alanında son derece önemli destek ve teşvikler sunuyoruz. Amacımız, bilim, teknoloji ve sanayiyi bir araya getiren üniversitelerimizi üretimin merkezinde konumlandırmaktır. Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi'nin tüm bu amaçlara ulaşmada yardımcı, yönlendirici, hatta motive edici olduğunu ifade etmek istiyorum.”

“AMACIMIZ GİRİŞİMCİLİK ODAKLI REKABETİ ARTIRMAK”

Endeksin başta üniversiteler olmak üzere, kamuoyunun merakla beklediği prestijli bir derecelendirmeye dönüştüğüne işaret eden Bakan Varank, amaçlarının üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabeti artırıp böylelikle girişimcilik ekosistemini geliştirmek olduğunu dile getirdi. Bakan Varank, "Endeksin yayınlanmaya başlanmasıyla üniversitelerimizin girişimcilik ve yenilikçiliğe dair önemli adımlar atıyor olması da ayrıca sevindiricidir. Özellikle ilgili kuruluşlarımız TÜBİTAK ve KOSGEB'in bu alanda verdiği önemli desteklerle akademide girişimcilik ekosistemi ciddi bir atılım sürecine girmiştir” dedi. Endeks çalışmasının üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste ya da en başarılı üniversitelerin ortaya koyulduğu bir sıralama olmadığını ifade eden Bakan Varank, şöyle konuştu: “Endeks oluşturulurken, üniversitelerin yalnızca girişimcilik ve yenilikçilik performansları dikkate alınmıştır. Öğretim üye sayısı 50'nin üzerinde olan 164 üniversitemizden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti 9 aylık yoğun ve titiz bir çalışmayla değerlendirilmiştir. TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi ve üniversitelerimizin aralarında bulunduğu 247 kurum katkılarını sunmuştur."

TÜRKİYE'NİN EN GİRİŞİMCİ VE YENİLİKÇİ 32’İNCİ ÜNİVERSİTESİ; PAÜ

‘2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ sonuçlarına göre; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) 42,56 puanla 208 üniversite arasında 32’nci sırada yer aldı. Sonucu, sosyal medya hesabından duyuran PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “2018 yılında yenilenen endeks metodolojisiyle yapılan değerlendirmeye göre üniversitemiz ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ sıralamasında 208 üniversite arasında 32. sırada yer almıştır” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Diriliş TR
Diriliş TR - 3 yıl Önce

2017 yılında 27. sıradayken, 2018 yılında 32. sıraya düşmüşüz. Bunu bir başarı olarak sunmanıza gerçekten inanamıyorum.
Buyurun:
https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/1095/2017_gyue_siralama.pdf

SIRADAKİ HABER