PAÜ, ‘Afet Eğitim Seferberliği’ne katıldı

2021’in ‘Türkiye Afet Eğitim Yılı’ olarak belirlenmesinin ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Denizli’de de ‘Afet Eğitim Seferberliği’ başladı. Pamukkale Üniversitesi, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Vali Ali Fuat Atik’in başkanlığında bir ‘Afet Farkındalık ve İş Birliği Protokolü’ imzalandı.

PAÜ, ‘Afet Eğitim Seferberliği’ne katıldı

2021’in ‘Türkiye Afet Eğitim Yılı’ olarak belirlenmesinin ardından Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Vali Ali Fuat Atik’in başkanlığında bir ‘Afet Farkındalık ve İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Valilikte düzenlenen imza törenine; Vali Atik’in yanı sıra başta olmak üzere PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, AFAD İl Müdürü Ali Etiz ve PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar katıldı. Törende konuşan Vali Atik, şunları dile getirdi: “Afet Farkındalık Eğitimleri ile başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışlar konusunda toplumun bilinçlendirilmesinin hedeflendiği Afet Eğitim Yılı’nda her türlü afete karşı hem devlet hem de vatandaş olarak hazırlıklı olmak zorundayız.”

“PAÜ üzerine düşen her görevi yerine getirmeye hazır”

Protokol hakkında açıklamada bulunan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, ülkemizin özellikle deprem kuşağında yer aldığını ve yalnızca deprem değil, diğer afetlere karşı da hazırlıklı olmak gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Kutluhan; “yaşanabilecek afetler karşısında, şu aşamada alabileceğimiz en büyük tedbirlerden biri; herhangi bir afet durumunda nasıl davranmamız gerektiğinin bilincinde olmaktır. Bu kapsamda Pamukkale Üniversitesi olarak yaşanabilecek afetlerden mümkün olan en az zararla çıkabilmek adına yapılacak bilimsel çalışmaların beraberinde İçişleri Bakanlığımızın başlattığı ‘Afet Eğitimi Seferberliği’ ile toplumumuzun afet farkındalığının artırılmasında üzerine düşen her görevi yerine getirmeye hazırdır” şeklinde konuştu.

Mayıs ayında PAÜ öğrencilerine eğitim verilecek

Protokol kapsamında afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası doğru davranış biçimlerinin AFAD yetkilileri tarafından üniversite öğretim üyeleri, idari personel ile aileleri ve PAÜ öğrencilerine Mayıs ayı boyunca çevrimiçi platform üzerinden eğitim verilecek. Afet Eğitim Yılı içerisinde planlanan tüm eğitimlerin temel amacı afete dirençli bir toplum oluşturma misyonu çerçevesinde tüm vatandaşların afet riskleri konusunda farkındalık kazanması, kendisinin ve ailesinin görebileceği zararı azaltmak için önlem alabilmesi, afet anı ve sonrası için hazırlık yapabilmesidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER