PAÜ, akademik yılı dijital ortama taşıdı

Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) 2020-2021 Akademik Yılı,  5 Ekim itibariyle başlayacak. Diş Hekimliği Fakültesi ile Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde dersler sınıflarda yapılacak. Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda dersler sadece son sınıf öğrencileri için sınıflarda gerçekleşecek. Diğer alanlarda dersler, yeni akademik yılının güz döneminde ‘Öğrenci Merkezli Dijital Destekli’ olacak.

PAÜ, akademik yılı dijital ortama taşıdı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) 2020-2021 Akademik Yılı, 5 Ekim 2020 tarihinde başlayacak. Yeni akademik yılın göz dönemi, dünyaya yayılan korona virüs salgını önlemleriyle yapılacak. Yeni eğitim modeline geçiş yapan PAÜ’de dersler; Diş Hekimliği Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde ağırlıklı olarak sınıflarda gerçekleştirilecek. Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda ise sadece son sınıf öğrencileri için sınıflarda yapılacak. Diğer alanlarda ise dersler, dijital ortamda gerçekleştirilecek.

Dijital destekli üniversite öğretimi ile öğrencilerin derslere ‘her an, her yerden ulaşabilmesi’ ve ‘üst seviyedeki öğrenme kazanımlarına’ ulaşması amaçlanıyor. Dijital destekli öğretimde; öğretim elemanları, her 45 dakika ders için en az 10 dakika olmak üzere seslendirilmiş ders sunumlarını ya da canlı çekilmiş ders videolarını ders materyali olarak, önceden online sisteme yükleyecek. Bu ders materyalleri her an, her yerden öğrenci erişimine sürekli açık olacak. Sadece ders sunumları değil uygulama ve beceri eğitimleri için de uygulama süreçlerini gösteren videolarda hazırlanıp sisteme önceden yüklenerek, öğrencilerin ulaşımına açılacak.

Öğrenciler sisteme yüklenmiş ders ve uygulama videolarını önceden izleyip daha sonra canlı derslere katılacaklar. Canlı dersler alışılagelmiş yöntemler yerine; soru çözümleri, örnek olay incelemeleri gibi  interaktif yöntemler kullanılarak yapılacak. Bu şekilde canlı ders saatleri içinde yapılacak öğrenme etkinlikleriyle öğrencilerin uygulama, analiz, değerlendirme ve sentez gibi üst bilişsel düzeylere ulaşması hedeflenmekte. Öğrencilerin derslere devam zorunluluğu konusundaki geçerli olan kurallar değişmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER