PAÜ Hazar Takımı, bu yıl da birinci

TÜBİTAK yürütücülüğünde, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2020 kapsamında düzenlenen Roket Yarışmalarının final sonuçları açıkladı. Geçtiğimiz yıl Yüksek İrtifa Kategorisi’nde Türkiye birinciliğini elde eden; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hazar Takımı, 3 Bin Metre Orta İrtifa ile 6 Bin Metre Yüksek İrtifa Kategorileri’nde Türkiye birincisi oldu.

PAÜ Hazar Takımı, bu yıl da birinci

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde; ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ sloganı ile yola çıkan ve bu yıl finalleri Gaziantep’te düzenlenecek olan Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali; Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2020, farklı kategorilerde teknoloji geliştiren takımların kıyasıya mücadelesi ile devam ediyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleştirilen TEKNOFEST 2019’da, Roket Yarışmaları Yüksek İrtifa Kategorisi’nde Türkiye birinciliğini elde eden; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hazar Takımı, atışları Aksaray Hisar Roketsan Atış Tesisleri’nde yapılan yarışmalarda ise 3 Bin Metre Orta İrtifa ve 6 Bin Metre Yüksek İrtifa Kategorileri’nin her ikisinde de Türkiye birincisi oldu.

ATIŞLAR CANLI YAYINLANDI

PAÜ Hazar Takımı’nın roketi, hedeflenen yüksekliklerde verilen görevleri başarı ile yerine getirip, sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirdi. Bin puan üzerinden yapılan değerlendirmede, PAÜ Hazar Takımı, 3 Bin Metre Orta İrtifa Kategorisinde 707,10; 6 Bin Metre Yüksek İrtifa Kategorisinde ise 873,51 puan alarak birinciliği elde etti. Bu yıl her iki kategoride atışlarını başarı ile tamamlayan Hazar Takımı, roketlerinde bulunan kamera ile atışlarını internet üzerinden canlı olarak yayınladı. Bu yıl TEKNOFEST Roket Yarışması’na özel olarak verilen En İyi Takım ve En Özgün Tasarım Ödülleri’nde ise PAÜ Hazar Takımı, Yüksek İrtifa Kategorisi’nde En İyi Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu.

"ÜNİVERSİTEMİZ ADINA GURUR KAYNAĞI OLMUŞTUR"

Atışları canlı yayında izleyerek, takım üyelerinin heyecanına ortak olan PAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, takımın elde ettiği başarı ile ilgili açıklamada bulundu. Prof. Dr. Kutluhan şunları söyledi:  “Geçtiğimiz yıl elde ettikleri birincilikle bizleri gururlandıran PAÜ Hazar Takımımızın, bu yıl geçen yıldan kazandıkları deneyimlerin üzerine çalışmalarını sürdürerek gerçekleştirdikleri başarılı atışlar sonunda her iki kategoride birden birincilik ile dönmeleri üniversitemiz adına oldukça büyük bir gurur kaynağı olmuştur. Disiplinler arası ortak çalışmanın ve bir takım olabilmenin başarısı sayabileceğimiz bu tür birincilikler; ortak akıl, bilgi ve tecrübenin en nihayetinde başarıyı getireceğini bizlere göstermektedir. Ülkemizin ‘Teknoloji Hamlesi’ne büyük katkılar sağlayan bu türden çalışmalar, inanıyorum ki gelecekte bu başarıların üzerine yenileri ilave edilerek artarak devam edecektir. PAÜ ve Pamukkale Teknokent olarak, meslek odalarımız ve Denizli sanayimizin de desteği ile takımlarımızın elde ettikleri başarıları bir üst seviyeye çıkarma gayretimiz devam edecektir. Roket kategorisinde birincilik elde eden PAÜ Hazar Takımımız nezdinde, TEKNOFEST 2020’de farklı kategorilerde mücadele eden tüm takılarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

FİNALLER 22-27 EYLÜL TARİHLERİNDE

Türkiye için kritik öneme sahip teknoloji alanlarında binlerce gencin ve takımın yarıştığı, Ülkemizin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi ve iyi yetişmiş gençlerin teşvik edilmesi hedeflendiği TEKNOFEST 2020; 22-27 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Havalimanında gerçekleştirilecek final yarışmaları ve ödül törenleri ile son bulacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER