PAÜ ile ER-Bakır’dan iş birliği

Pamukkale Üniversitesi, üniversite-sanayi iş birliği protokollerine bir yenisini daha ekledi. Er-Bakır ile imzalanan protokol kapsamında; Er-Bakır’ın yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarına üniversitenin deneyimli akademisyenleri katkı sağlarken; Er-Bakır, öğrencilere staj imkânı sunulacak.

PAÜ ile ER-Bakır’dan iş birliği

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. Firması arasında iş birliği protokolü imzalandı. Rektörlük Yönetim Kurulu Salonu’nda düzenlenen imza törenine; Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Er-Bakır Genel Müdürü Macit Taşkın’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, PAÜ Üniversite Sanayi İş Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. M. Ensar Yeşilyurt ile Er-Bakır firmasından yetkililer katıldı. PAÜ ile Er-Bakır arasındaki iş birliği çerçeve protokolü, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ile Genel Müdür Macit Taşkın tarafından imzalandı. Protokol kapsamında, PAÜ ve Er-Bakır’ın birlikte çalışacağı tasarım ve Ar-Ge projelerinin belirlenmesi ve belirlenen projelerde gerekli çalışmaların yürütülmesi için öğretim elemanlarından danışmanlık hizmeti alınmasının yanında ortak ilgi alanlarında; TÜBİTAK, KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı projelerinin yürütülmesine de olanak sağlanacak. Protokol ile aynı zamanda PAÜ lisans ve yüksek lisans öğrencilerine staj imkânı sunulacak. Er-Bakır tarafından ihtiyaç duyulan teknik konularda PAÜ bünyesindeki uzman öğretim elemanlarınca seminerler verilecek; Er-Bakır çalışanları, uzmanlıkları çerçevesinde, PAÜ derslerine katılarak seminer ve sunumlar ile katkı sağlayacak.

“HER BİR PROTOKOL, HEDEFİMİZE BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIRIYOR”

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli’nin üreten bir şehir olduğunu ve PAÜ’nün de bu alanda Denizli’yi takip ettiğini hatırlattı. Sanayinin Ar-Ge çalışmalarına, üniversite olarak destek vermeyi ve bu çalışmaların içinde olmayı hedeflediklerini söyleyen Rektör Kutluhan, şehirle bütünleşmiş bir üniversite olmayı amaç edindiklerine vurgu yaptı. Amaçlarına, firmalar bazında yapılan her bir protokol ile bir adım daha yaklaştıklarını ifade eden Rektör Kutluhan, şunları söyledi: “Bu amaç doğrultusunda çalışmaya devam ettikçe bir gün bir bakmışız şehrin tüm sektörlerinde, sivil toplum örgütleri de dâhil olmak üzere hepsinde Pamukkale Üniversitesi yer almış. Hedefimiz budur. Bir Denizli düşünce tarzı ile herkes bir şeyler yapsın. Üniversite ve sanayi mutlaka bir paydada buluşmalı ve birbirini iyi tanımalı. Bu anlamda, İktisadi İdari Bilimler Fakültemiz, Mühendislik Fakültemiz gibi insan kaynağı yönünden oldukça zengin fakültelerimiz var. Bu insan kaynağımızı sanayimiz ile bir araya getirmeliyiz. Bu protokol bu çabamıza önemli katkıları olacaktır. Bugün ilimizin ve ülkemizin gururu olan Er-Bakır firmamız ile önemli bir protokole imza atıyoruz. Hem öğrencilerimiz, hem hocalarımız bu protokol ile işin içine girmekte. Daha önce de Ar-Ge ve inovasyon alanında çalışan hocalarımız, Er-Bakır ile bölüm bazında çalışmalar yürütmekteydi. Bu protokol ile yapılan çalışmaları, çerçevesi belli bir protokole bağlamak istedik. Bu vesileyle Er-Bakır firmasının yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Bu protokol ile her iki tarafın da gelişimine yönelik öğrencilerimiz, staj konusunda; öğretim üyelerimiz de Ar-Ge ve inovasyon konusunda, Er-Bakır ile daha iyi sonuçlar ortaya koyacaktır. Protokolün hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

“ÜNİVERSİTEMİZLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ”

Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş Firması Genel Müdürü Macit Taşkın şunları kaydetti: “Denizli’nin en büyük şirketi ile Üniversitemizin iş birliğinin başlangıcını yapmaktan mutluluk duyuyorum. İnşallah gençlerimiz ve her iki taraf açısından başarılı, faydalı bir çalışma olur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER