PAÜ Tıp Fakültesi 145 mezun verdi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi'nden mezun olan 145 genç doktorluğa adım attı. Denizli'de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi'nde 6 yıl önce eğitime başlayan ve beyaz önlüğünü babası Doç. Dr. Mustafa Karatepe'nin giydirdiği Melike Nur Karatepe, mezuniyet sevincini buruk yaşadı. Yaklaşık 5 yıl önce babasını kalp yetmezliği nedeniyle kaybettiğini söyleyen Karatepe, "Önlüğümü 6 yıl önce törende giydiren babam yaşaydı Hipokrat yemini de ettirecekti" dedi.

PAÜ Tıp Fakültesi 145 mezun verdi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi'nden mezun olan 145 genç doktorluğa adım attı. Mezuniyet töreni için PAÜ Spor Salonu'nda program düzenlenirken; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Garnizon Komutan Vekili Albay Bilal Öztürk, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Merkezefendi Belediye Başkanı CHP'li Şeniz Doğan ve İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir törene katıldı.

“HİPOKRAT YEMİNİNİ DAHA ÖNCE BABAM OKUTUYORDU”

Tıp Fakültesi’nden mezun olan gençler büyük sevinç yaşarken, Hipokrat yeminini eden Melike Nur Karatepe'nin (24) sevinci buruk oldu. Melike Nur Karatepe, hekimlik mesleğini PAÜ Tıp Tarihi ve Deontoloji Bölümü'nde akademisyen olan merhum babasından etkilenerek seçtiğini belirterek, şöyle dedi: “Annem de doktor ama babam doktorluk mesleğini seçmemde çok etken oldu. Babam tıp tarihi ve etiği hocası olduğu için bu işi hep hayır için yaptı.

Tıp Fakültesi’ne başladığımda bana hep 'doktorluğu para için yapma' diye nasihat ederdi. Okula başladığımda önlüğümü de babam giydirmişti. Daha sonra babamı kaybettik. Benim için zor oldu ve mezun olmayı başardım. Mezuniyet törenlerinde daha önce Hipokrat Yemini’ni babam okutuyordu, yemini okurken onu düşündüm. Ona layık bir evlat ve ülkeye layık bir doktor olmaya ant içtim. Burada olsaydı benimle gurur duyardı.” Aile Sağlığı Merkezi'nde hekim olan anne Melda Karatepe ise doktor annesi olmanın gururunu yaşadığı, eşini 5 yıl önce kaybettiğini, kızının doktor olduğunu görmenin kendisine nasip olduğunu söyledi.

PAÜ, İKİ FİLİSTİNLİ TIP ÖĞRENCİSİNİ MEZUN ETTİ

PAÜ Tıp Fakültesi'nden bu yıl mezun olan 145 doktor arasında, 2 Filistinli de yer aldı. 6 yıl önce Filistin'den kaçıp Türkiye'ye gelen Muath Alazzazi (26) ile Ahmet Lafi (27), doktor olarak mezun oldu. Mezun olmanın mutluluğunu yaşayan Muaz Alazzazi uzmanlık bittikten sonra memleketine geri dönüp hizmet vereceğini vurgulayarak, “Gerçekten inanılmaz, güzel anlar yaşıyoruz. Oradaki yaşadığımız olaylardan, hayat zorluklarından sonra doktor olmaya karar verdim. Kendi milletimi, kendi halkıma hizmet vermek için doktor olmaya karar verdim. Allah’a şükür isteğim gerçekleşti. Başta zor oluyor, insan sonra alışıyor ve Allah’ın yardımından sonra kendi çabalarımızla geçtik. Uzmanlık sınavımız var ona girmeyi düşünüyorum. Uzmanlık bittikten sonra kendi milletime hizmet vereceğim. Kendi amacım özellikle Gazze’deki olaylardan dolayı oradaki sıkıntılar, oradaki savaşlar, yaşadığımız acılardan dolayı uzmanlıktan sonra orada hizmet vermeye devam edeceğim” dedi.

“FİLİSTİN’DEN İLK BEN GELDİM”

Filistin’den gelen ilk öğrenci olan Ahmet Lafi, arkadaşlarını savaşta kaybettiğini öğrendikten sonra doktor olmak istediğini belirterek, “Arkadaşım Filistin’den çıkarken bomba atmışlar, vefat etmiş. Ben bunu öğrendikten sonra doktor olmak istedim. Geldikten sonra başvuruyu kazandım, Türkiye’ye geldim. Geldiğim ilk sene Samsun’da Türkçe öğrendim. Daha sonra Denizli'yi kazandım. Filistin’de yabancı olarak ilk ben buraya geldim ve başladım. Alışmak biraz zordu, ama alışmaya çalıştım. Türk halkı çok iyi, çok samimi, bize çok yardımcı oldular. Uzmanlık sınavına girip kazanıp burada dört sene çalışıp daha sonra vatanıma döneceğim” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER