PAÜ’DE “MEDENİYET, İNSAN VE DİN” KONULU PANEL DÜZENLENDİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Müftü Ahmet Hulusi Efendi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda ve Merkez Müdürü Öğretim Üyesi Kemal Göz moderatörlüğünde ‘Medeniyet, İnsan ve Din’ konulu panel düzenlendi.

PAÜ’DE “MEDENİYET, İNSAN VE DİN” KONULU PANEL DÜZENLENDİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Müftü Ahmet Hulusi Efendi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda ‘Medeniyet, İnsan ve Din’ konulu panel düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü Merkez Müdürü Öğretim Üyesi Kemal Göz üstlenirken; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Hüseyin Akyüz, PAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Kemal Göz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Erten ve PAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih İbiş konuşmacı olarak katıldı.  Program; PAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Flamur Kasami’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. ‘Medeniyet’ kelimesinin semantik analizi üzerine durarak konuşmasına başlayan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Hüseyin Akyüz, “Medeniyet; insanı vahşilikten çıkarıp terbiye etmektedir. Bu bağlamda Hz. Peygamberin faaliyetleri, Bedevi Arapları medenileştirme çabası olarak değerlendirilebilir” dedi.

‘İSLÂM MEDENİYETİNDE SOSYAL HAYATIN İLKELERİ’

‘İslâm Medeniyetinde Sosyal Hayatın İlkeleri’ konulu sunum gerçekleştiren PAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Kemal Göz, “Medeniyet; medenî şehirle iç içe bir anlam yükünü yüklendiği görüldü. Medeni şehrin mensupları olan medeniyet toplumunun bireyleri, bu değerleri içselleştirerek yaşam tarzına dönüştürdüklerinde medeniyet devamlılığında herhangi bir sıkıntının yaşanmadığı görülecektir. İslâm medeniyetinin bireyleri temel hak ve hürriyetlerden başlamak üzere ‘değerler manzumesi’ olarak isimlendirebileceğimiz yaşam tarzını gerçekleştirdiklerinde; mutluluğu yakalayabileceklerdir. İslâm Medeniyeti birlikte yaşadığı bireylerine yaşam tarzı olarak bu değerleri içselleştirerek yaşamasının sorumluluğunu yüklemektedir” diye konuştu.

‘MUKADDİME’NİN BİR MEDENİYET ANLATISI OLDUĞUNA İŞARET ETTİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Erten, ‘İnsan ve Medeniyet Bağlamında İbn-i Haldun’un Eğitim Felsefesi’ konulu sunumunda; İbn-i Haldun’un ‘Mukaddime’ eserinin bir medeniyet anlatısı olduğuna işaret etti. Bunu eğitim, siyaset, sosyoloji, tarih gibi farklı açılardan ele aldığını ifade eden Doç. Dr. Erten; medeniyetin en önemli unsurunun insan olduğunu belirti. Doç. Dr. Erten, insan eğitimi için gerekli temel unsurları İbn-i Haldun’un bakış açısıyla ele aldı. Son olarak ‘His, Akıl ve Kalp Üçgeninde Medeniyet’ konulu sunum yapan PAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih İbiş, Batı medeniyeti ile İslam medeniyeti üzerinde karşılaştırma yaptı. Türkiye’nin jeopolitik konumunun entelektüel düzlemde doğu ve batı medeniyetleri arasında da bir köprü vazifesi üstlenmesi gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. İbiş, “His, akıl ve kalp üçgeninde medeniyeti yakaladığımızda batı medeniyetine karşı çıkabiliriz. Bu üçgenin en önemli noktası da kalb-i selim’dir” dedi.

HABER MERKEZİ​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER