PAÜ’lü yabancı öğrenciler, Laodikya’da Antik Çağ’a yolculuk yaptı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (PADAM) eğitim gören yabancı öğrencileri, renkli bir hafta sonu geçirdi. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Laodikeia Antik Kenti’ni gezen öğrenciler, Antik Çağ’a yolculuk yaptı.

PAÜ’lü yabancı öğrenciler, Laodikya’da Antik Çağ’a yolculuk yaptı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve Türkiye’nin en büyük kurumsal kazı alanı olma özelliğini taşıyan Laodikeia Antik Kenti, hafta sonu Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (PADAM) eğitim gören yabancı öğrencileri ağırladı. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Laodikeia’yı gezen öğrencilere; Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek eşlik etti. Bir turizm destinasyon merkezi olan antik kentte sürdürülen kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını da yerinde gören öğrenciler, Laodikeia’nın tarihini Prof. Dr. Şimşek’ten dinledi. Laodikeia’nın Anadolu’nun önemli ticaret, sanat ve spor merkezlerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Şimşek, özellikle İncil’de adı geçen yedi kiliseden birinin burada yer almasıyla şehrin inanç turizmi yönüyle de öne çıktığını kaydetti. Antik kentteki kilise, tapınak, ticaret merkezleri ve tiyatroları gezen öğrenciler Laodikeia’ya hayran kaldı.

KABARTMALI HOROZ İLGİ ODAĞI OLDU

Kuzey Kutsal Agorası’nın batı giriş kapısındaki sütunlu galeride mermer blokların konsolları arasında yer alan kavga eden iki horoz kabartması ise öğrencilerin ilgi odağı oldu. Denizli’nin simgesi olan Denizli horozunun yansımalarını gören öğrenciler fotoğraf çekilerek anı ölümsüzleştirdi. Horozun Antik Çağ’da da sevildiğini kaydeden Prof. Dr. Şimşek, dövüş yapan horozlara “gladyatör horozlar” denildiğini ifade etti. Kazı çalışmalarında Prof. Dr. Bağ’ın kendilerine büyük destek sağladığını belirten Şimşek, “Tarihin gün yüzüne çıkarılmasında bizlerin olduğu kadar Hocamızın da çok önemli katkıları var. Bilimsel araştırma projeleri kapsamında bizlere büyük destek sağlayan Rektörümüze teşekkür ediyorum” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ KÜLTÜR ELÇİSİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Öğrencilerin heyecanına ortak olan Prof. Dr. Bağ, “Üniversitemizde eğitim gören ve bir kültür elçisi olarak gördüğümüz yabancı ülkelerden gelen öğrencilerimizi Denizlimizin kültürel zenginliklerinden biri olan Laodikeia’da misafir ettik. Öğrencilerimiz burada hem arkeoloji çalışmalarını hem de tarihi yerinde gördüler. Öğrencilerimizin Denizli ve Üniversitemizle kuracakları gönül köprülerinin hem uluslararası alanda tanıtımımıza hem de yurt dışından daha fazla öğrenci tarafından tercih edileceğimize katkısı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221