Ryukyus Üniversitesi’yle iş birlikler artacak

Japonya Ryukyus Üniversitesi’nden deprem mühendisliği ve doğal afetler alanlarında çalışmalar yürüten heyet, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ile bir araya gelerek; iş birliği konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.

Ryukyus Üniversitesi’yle iş birlikler artacak

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile ikili anlaşması bulunan Japonya Ryukyus Üniversitesi’nden deprem mühendisliği ve doğal afetler alanlarında çalışmalar yürüten heyet, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ı ziyaret etti. PAÜ’nün fahri profesörü olan ve Şemseddin Terzioğlu Deprem Bilimi ve Mühendislik Laboratuvarı’na deprem sarsma masası bağışlayan Prof. Dr. Ömer Aydan’ın başkanlığındaki heyet, iş birliği konularında görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca heyet, Salda Gölü ve Silyon Antik Kenti’nde bilimsel çalışmalar da yürütecek. PAÜ Sosyal Tesisler Konukevi’nde yapılan ziyarete; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Yüksel, PAÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar, PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Zeha Yakar ve hayırsever iş insanı Şemseddin Terzioğlu da katıldı. Ziyaretin ardından Rektör Kutluhan ve beraberindekiler, Şemseddin Terzioğlu Deprem Bilimi ve Mühendislik Laboratuvarı’nda incelemelerde bulundu.

“Mars’taki oluşumlar arasındaki ilişki araştırılıyor”

Uluslararası Kaya Mekaniği ve Kaya Mühendisliği Birliği Derneği’nin dünya dışı gezegenlerdeki kaya mekanik olguları incelendiğini ifade eden Prof. Dr. Ömer Aydan; “Bu, kaya içerisinde NASA’nın da üzerinde durduğu Salda Gölü’ndeki oluşumlara Mars’taki oluşumlar arasındaki ilişki araştırılıyor. Benimle birlikte Ryukyus Üniversitesi’nden gelen araştırma ekibi ile Salda Gölü’nde birkaç örnekleme yapacağız. Burada kayaların oluşumunda bakterilerin önemi olduğu vurgulanıyor. Bu olay incelenecek. Salda Gölü’ndeki bu oluşumlarla Mars’taki oluşumlar arasında benzerlik kurulur ise Mars’ta da geçmişte biyolojik olgunun olduğu anlaşılır olacak. Bu çalışmanın amaçlarından bir tanesi, bu konuya bir açıklık getirmek için Salda Gölü’nden bir örnek alıp, inceleme yapılması üzerine olacak” dedi.

“Ryukyus Üniversitesi ile ikili iş birliklerimiz daha da artacak”

Toplantı sonrası açıklama yapan Rektör Kutluhan şunları kaydetti: “Üreten üniversite olan Pamukkale Üniversitesi’ne bugün Japonya Ryusyus Üniversitesi’nden gelen bilim heyetimiz ile bir arada olup, bilim üretmeye hızla devam ettiğimiz için mutluluk duyuyorum. Ryukyus Üniversitesi ile PAÜ’nün yürüttüğü ikili iş birliklerini daha da arttırmak üzere üniversitemizin fahri profesörü de olan Prof. Dr. Ömer Aydan Hocamız ve ekibi ile bilim adına çok anlamlı konular üzerine görüşmeler gerçekleştirdik. Pamukkale Üniversitesi’nin böyle önemli bir araştırmaya destek veriyor olması bizleri de ayrıca gururlandırmaktadır. Ryukyus Üniversitesi ile iş birliği alanlarını geliştirmek; bilime, ülkemize, insanlığa faydalı projeleri arttırmayı hedefliyoruz. Üniversitemize, deprem sarsma masası bağışlayan Fahri Profesörümüz Prof. Dr. Ömer Aydan ile bu merkezin kurumumuza kazandırılmasında desteğini esirgemeyen hayırseverimiz Şemseddin Terzioğlu’na bu vesile ile bir kez daha teşekkür ediyorum. Deprem sarsma masasının, ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalara, önemli katkılar vermesini ve deprem mühendisliği alanında yeni araştırmacıların yetiştirilmesine katkı sağlamasını temenni ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER