“Teknik Üniversite” istişareleri sürüyor

Denizli Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Vakfı tarafından kurulması planlanan ‘Teknik Üniversite’ hakkında İstanbul Teknik Üniversitesi önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın da katılımıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Denizli’ye ikinci üniversite kazandırmak isteyen ve “Teknik Üniversite” kurmayı planlayan Denizli Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Vakfı (DOSAV) ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu, üniversite kurma çalışmaları kapsamında bilgilendirme istişarelerini sürdürüyor.

Bu kapsamda Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu, DOSAV Başkanı ve Denizli OSB Başkan Vekili Necip Filiz, Denizli OSB Bölge Müdürü Ahmet Taş,  Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD) Başkanı İbrahim Şenel, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Şeref Arpacı’dan oluşan heyet, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın da katılımıyla istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu; “Bizler OSB Yönetim Kurulu olarak üniversite kurma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizi bu konuda kısa zamanda çok destekleyenler oldu. Üniversite kurulması konusunda ilgili kurum ve üniversite rektörleriyle görüş alışverişinde bulunuyoruz. Bizlere sanayicilerinde yön göstermesini bekliyoruz. Butik bir üniversite kurulmasını istiyoruz. İşlevi diğer üniversitelerde olmayan bir üniversite kurulmasını istiyoruz. Üniversitemiz Denizli’nin sanayisine hitap etsin istiyoruz” dedi.

“DENİZLİ BU YÜKÜ LAYIKIYLA KALDIRABİLİR"

Toplantıda açıklamalarda bulunan İTÜ önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca; “Daha önce bu konuda görüşmelerimiz oldu. Üniversite kurulma planına çok kafa yorulmuş bunu gördüm. Denizli kendi yağıyla kavrulmaya çalışan bir ilimiz. Bölgenin yıldızı. Denizli’ye bu düşünceyle kurulması planlanan üniversite çok yakışacaktır. Bu şehirde bir kültürel birikim var. OSB modeli, bu üniversitenin motoru olabilir. Denizli bu tarz bir üniversite modeline müsait. Denizli bu yükü layıkıyla kaldırabilir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER