Tüm okullar ‘Okulum Temiz’ Belgesi’ni aldı

Denizli’deki tüm okullar, salgın tedbirleri kapsamında okullarda gerekli hijyen şartlarının sağlanması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılan ‘Okulum Temiz’ belgelendirme programını başarıyla geçti.

Tüm okullar ‘Okulum Temiz’ Belgesi’ni aldı

Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü’ imzalanmıştı. İmzalanan protokol ile okullarda gerekli hijyen şartlarının sağlanması amacıyla ‘Okulum Temiz’ belgelendirme programı başlatılmıştı. Geçtiğimiz yıl uygulanan, yeni eğitim öğretim yılının sağlıkla ve güvenle başlayabilmesi için bu yıl da uygulanan ‘Okulum Temiz’ belgelendirme programı kapsamında belirlenen kriterler doğrultusunda çalışmalar tamamlandı. Denizli’deki tüm okullar, yapılan ‘Okulum Temiz’ belgelendirme programını başarıyla geçti. Çalışmaları saha ekipleriyle birlikte takip eden İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Sayın Bakanımızın talimatıyla 6 Eylül itibariyle okullarımızı tam kapasite olarak açacağız. Bu noktada, geçtiğimiz yıl Türk Standartları Enstitüsü’yle beraber yapılmış olan bir protokol var. Bu protokol kapsamında, okullarımızın tümü belirlenmiş olan hijyen standartlarından geçmek durumunda. Geçen sene tüm okullarımız bu belgeyi aldı. Bu sene de, 60 kişilik tetkik görevlimizle sahada takibimiz devam ediyor” dedi.

“OKULLARIMIZDAKİ TÜM HİJYEN TEDBİRLERİNİ ALDIK”

Müdür Ekici, şunları aktardı: “2021-2022 eğitim öğretim yılına girerken arkadaşlarımız sahada gerekli tüm çalışmaları yaptılar. Okulum Temiz Belgesi almak çok önemli fakat asıl önemli olan hijyen şartlarının sürdürülebilir olmasıdır. Bunun için de maske, dezenfektan, siperlik gibi öğrenci ve öğretmenlerimizin kullanacağı ürünleri meslek liseleri ve halk eğitimi merkezi bünyelerinde ürettik, 6 Eylül tarihi öncesinde de okullarımıza dağıtımını tamamlamış olacağız. Velilerimize de gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki; okullarımız temizlik açısından en güvenli yerlerdir. Çünkü Bakanlığımızın bizlere vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda maske, dezenfektan ve kullanım sonrası bu ürünlerin atılacağı çöp kovaları okullarımızın farklı birçok yerinde öğrencilerimizin kolaylıkla erişebileceği yerlerde olacak. Eğitim öğretim süresince, okul binalarımız içerisinde ve bahçesinde belirlediğimiz öğretmenlerimiz vasıtasıyla rehberliğimiz sürekli devam edecek.”

“EĞİTİM ÖĞRETİME TÜM DENİZLİ OLARAK HAZIRIZ”

Korona virüsün izlerinin halen devam ettiğinin altını çizen Müdür Ekici; “İlimiz aşılanma oranı olarak Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bizlerle beraber okul ortamında bulunan eğitimin tüm paydaşlarının aşılanması yönünde tavsiyelerimizi tekrar ve önemle belirtiyoruz. Öğrenci velilerimizin ve ailelerinin de aşılanmalarının ne kadar önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Okulum Temiz Belgesi’ni almaya hak kazanan tüm okullarımız aynı standartlara sahip bir şekilde hijyen açısından değerlendirilmiştir. Bu konuda tüm rehberlik hizmetleri yıl içerisinde belli periyotlar şeklinde okullarımıza sağlanacak. 2021-2022 eğitim öğretim yılında tüm okullarımız Okulum Temiz Belgesi’ni almış bir vaziyette eğitim öğretime devam edecekler. Eğitim öğretime tüm Denizli olarak hazırız. 6 Eylül’de tüm öğrencilerimizi okullarında bekliyor olacağız. Tüm velilerimize de gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki; en güvenli alan okullarımız” diye konuştu

“OKULLARIMIZIN HEPSİ ‘OKULUM TEMİZ’ BELGESİ ALDI”

Müdür Ekici, şunları kaydetti: “Bugün Hacı Ahmet Paralı İlkokulundayız. TSE ile birlikte Bakanlığımızın yapmış olduğu protokol kapsamında belirlenmiş olan hijyen standartlarını sağlayan okullarımıza verilen belgeyi, yapmış olduğumuz gerekli incelemeler neticesinde okul müdürümüze takdim ediyoruz. Okulumuzda gerçekleştirilen çalışmalara yakinen şahit olduk. Maskelerimiz, dezenfektanlarımız, bilgilendirme panolarımız hazır. Öğrencilerimiz okulumuza güvenli bir şekilde gelebilirler. Ailelerimize de göstermiş oldukları hassasiyetleri için çok teşekkür ediyoruz. Belgelendirme sürecinde ilimiz okulları büyük bir titizlik göstererek geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında kısa süre içerisinde ‘Okulum Temiz’ Belgesi’ni aldılar. Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına sayı günler kala yapılan değerlendirmeler sonucunda tüm okullarımız yeniden belgelendirildi. 2021-2022 eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Öğretmen ve öğrencilerimize yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum” dedi.

OKULUM TEMİZ BELGELENDİRME ÇALIŞMALARI

Denizli’ye bağlı okullardaki belirlenen kriterler doğrultusundaki hazırlıklar tamamlanması ile ile başlayan süreç İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi koordinesinde 60 hijyen tetkik görevlisi aracılığıyla titizlikle yürütüldü. Hijyen tetkik personelleri okullarda; öğrenci elinin değebileceği her bir alanda 248 maddeden oluşan kılavuz şartlarının sağlanıp sağlanmadığını ayrıntılı olarak incelediler. Denetimler tamamlandığında ilimizdeki 694 okulun tamamının hijyen şartlarını taşıdığı tespit edildi ve  belgelendirilme çalışmaları tamamlandı. Okulum Temiz denetimlerine  yıl  içinde de sürekli olarak devam edilecek.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2021, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER