Türkiye Ulusal Ajansı’ndan PAÜ’ye destek

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyeleri tarafından hazırlanan ‘Haydi, gelecek için biyobozunur plastik kullanalım! (Let's Use Biodegradable Plastic for the Future / FutureBio)’ Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Türkiye Ulusal Ajansı’ndan PAÜ’ye destek

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyeleri; Doç. Dr. Arzum Işıtan, Prof. Dr. Cem Gök, Dr. Öğretim Üyesi Mine Sulak, Dr. Öğretim Üyesi Volkan Onar, Prof. Dr. Fatma Susar ve Öğretim Görevlisi Ramazan Çağrı Kutlubay’ın proje ekibini oluşturduğu, insanlığın doğaya bıraktığı karbon ayak izini azaltmak, sürdürülebilir bir gelecek ve daha yeşil bir dünya için geliştirilen FutureBio projesi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye hak kazandı. Projede, PAÜ koordinatörlüğünde Türkiye’den Selçuk Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi; İtalya’dan Cosvitec Societa Consortile Arl, Fondazione Bruno Kessler, Universita Degli Studi Di Trento ve Indivenire srl; Almanya’dan Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg; Romanya’dan Unıversitatea Tehnica Cluj-Napoca; Finlandiya’dan CTRL Reality Oy ve bağlantılı ortak olarak İsviçre’den University of Applied Sciences of Southern Switzerland proje ortağı olarak görev alacak.

“PLASTİK ATIĞIN YALNIZCA YÜZDE 6'SI GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PLASTİKTEN"

Projenin çıkış noktası olan plastik atıkların geri dönüşümü ve bu atıkların çevrede bıraktığı tahribat hakkında bilgi veren PAÜ Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzum Işıtan, şunları kaydetti: “Gıda, tekstil ve makinelerin ambalajlanmasında çok miktarda polimer kullanılmaktadır ve bunlar katı atık depolama alanlarında bertaraf edilen katı atıkların önemli bir parçasıdır. AB raporlarına göre, plastik ambalaj parçaları, toplam çöp miktarının yaklaşık yüzde 8'ine karşılık gelmektedir. Bunların yanı sıra 5 mm'nin altında küçük parçacıklar olan mikroplastikler nehir, göl, deniz ve okyanusların kirlenmesinde büyük bir sorun teşkil etmektedir. Uzun yıllar bozulmadan kalabilen plastik malzemeler için geri dönüşüm, enerji üretimi için yakma, kompostlama veya toprakta biyolojik bozunma bertaraf işlemleri olarak sayılabilir. AB'de her yıl yaklaşık 25,8 milyon ton plastik atık üretildiği ve kullanılan plastik ürünlerin yalnızca yüzde 6'sının geri dönüştürülmüş plastik olduğu belirtilmektedir. Polimerlerin neden olduğu tüm olumsuzlukları azaltmak için Avrupa Birliği ‘Döngüsel Ekonomide Plastikler İçin Bir AB Stratejisi’ ve ‘Plastik Atık: Gezegeni korumak, vatandaşlarımızı savunmak ve endüstrilerimizi güçlendirmek için bir AB stratejisi’ni geliştirmiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER