Uzaktan eğitim öğrencileri nasıl etkiledi?

Uzaktan eğitim sürecini değerlendiren Töz Terapi ve Danışma Merkezi’nden Psikoterapist Dr. Özgül Yücalan; “Hem uzaktan eğitim hem de yüz yüze eğitimin avantajları ve dezavantajları var. Öğrencinin kendi ev ortamında eğitim öğretim alabilmesi güzel bir şey. Ancak tüm çocuklar aynı haklardan faydalanamıyor” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle Türkiye’de eğitim hem uzaktan eğitim hem de yüz yüze eğitim sistemiyle devam ettiriliyor. Sisteme 18 milyon öğrenci, 1 milyonu aşkın öğretmen ve veli yeni eğitim modeline adapte olmaya çalışıyor. Her ne kadar bir dönem uzaktan eğitimle tamamlanmış olsa da yeni öğretim yılında öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yaşadıkları sorunlar devam ediyor. Uzaktan eğitim sürecini değerlendiren Töz Terapi ve Danışma Merkezi’nden Psikoterapist Dr. Özgür Yücelan; “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yeni açıklamayla 12 Ekim’de ilkokul 2, 3, 4, ortaokul 8. sınıf ve lise 12. sınıf öğrencileri de yüz yüze eğitime başlayacak. Hem uzaktan eğitim hem de yüz yüze eğitim avantajları ve dezavantajları var. Öğrencini kendi ev ortamında eğitim öğretim alabilmek güzel bir şey. Ancak tüm çocuklar aynı haklardan faydalanamıyor. İnterneti, bilgisayarı olmayan öğrenciler var. Bazı öğrenciler bu sıkıntılardan dolayı eğitim alamıyorlar. Yeni alınan kararla okullar haftada iki gün olacak ve riski azaltabilecek bir durum. Özel gereksinimli öğrenciler içinde ayrı bir çalışma yapılabilir ”ifadelerini kullandı. 

"BAZI AİLELERİN, ÖĞRENCİNİN UZAKTAN EĞİTİME ERİŞİLEBİLMESİ İÇİN FİZİKİ VE TEKNİK EKSİKLERİ VAR"

Bazı ailelerde öğrencinin uzaktan eğitime erişebilmesi için fiziki ve teknik eksikleri olduğunu belirten Dr. Yücalan; “Sorunların en başında, internet, bilgisayar, televizyon gibi uzaktan eğitime erişim sağlamak için gerekli materyallerin eksiklikleri geliyor. Ancak sorunlar sadece eğitim materyallerine erişimle sınırlı kalmıyor. İşe gidecek ailelerde çocuğa bakacak, yönlendirecek kişi bulma gereksinimleri ortaya çıktı. Eğitim sürecinin en önemli paydaşları öğrenciler, veliler ve öğretmenler bu süreçte yeni eğitim modeline yabancı olmak gibi sorunlarla da karşı karşıya kalıyor. Bazı ailelerin öğrencinin uzaktan eğitime erişebilmesi için fiziki ve teknik eksikleri var” şeklinde konuştu.

"ÇOCUKLAR BU SÜREÇTE KONSANTRASYON GÜÇLÜĞÜ ÇEKİYOR"

Yaşla birlikte dikkat süresi arttığını bu sebeple yaş sürelerine göre dersler ayarlanması gerektiğine vurgu yapan Dr. Yücalan; “Küçük çocuklar bu süreçte konsantrasyon güçlüğü çekiyorlar. Bu çocuklar bilgisayar başında dikkat süresi bakımından sıkıntı yaşıyor. Çünkü yaşla birlikte dikkat süresi artar. Bu sebeple yaş sürelerine göre dersler ayarlanması gerekiyor. İlkokul çocuğuna 40 dakika ders yaptırmak mümkün değildir.  Çocukların dikkati dağılıyor. Bu süreçte çocuklar derse katılımda azalma gösterdi. Çocuklar bilgisayar başında oturmayı sever ancak bu eğlenceli durumlar için geçerlidir”dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205