Veli ve öğrencilerden özel okullara ek kitap tepkisi!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda yardımcı kitap adı altında kaynak kitap alımını genelge ile yasaklamasına rağmen Denizli’de onlarca özel okul ve öğretmenin velilerden 100 TL’den başlayarak bin 500 TL’yi bulan tutarlarda kitap istemesi, veliler ve öğrencilerin tepkisine neden oldu. Müfredatın dışına çıkılmayacağını ve kesinlikle ders kitapları dışında kitap aldırılmasının yasak olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, gerekli gördüklerinde müfettiş yönlendirdiklerini de ifade etti.

Veli ve öğrencilerden özel okullara ek kitap tepkisi!

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemi açılmadan önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okullara gönderdiği genelgede ‘yardımcı kitap’ adı altında veli ve öğrencilere kitap alınmasını yasaklamasına rağmen, okulların açılması ile yasak dikkate alınmadı. Okullar ve öğretmenler bakanlığın dağıttığı ders kitaplarının yetersiz olduğunu gerekçe göstererek kaynak kitap aldırırken, dağıtılan ders kitaplarının yeterli olup olmadığı konusunda öğretmenler arasında da tartışmalara neden oluyor. Kitapların fiyatları ise yayın evlerinin fiyat tarifelerine göre 100 TL’den başlayarak bin 500 TL’lere kadar çıkıyor.

“EK DERS KİTAPLARININ ASLINDA KULLANILMASINI PEK DOĞRU BULMUYORUM”

Özel bir eğitim kurumunda öğretmenlik yapan Osman Savaş, bakanlığın dağıttığı kitapların soru ve örnekler açısından yetersiz olduğunu savunarak; bu yüzden ek kitaplara yöneldiğini kaydetti. Savaş, “Ek ders kitaplarının aslında kullanılmasını pek doğru bulmuyorum ama maalesef devletin verdiği kitaplar şu anda yetersiz olduğu için bunu kullanmak durumunda kalıyoruz. Malum sorular değişti, yeni nesil sorular var, daha zor sorular var. Ama milli eğitimin verdiği kitaplarda bir konuyla alakalı çok az soru var çok az örnek var. O yüzden malum ek kaynak almak durumunda kalıyoruz” dedi.

“BU KONUDA BİR DUYARLILIK GÖSTERİLMELİ”

İki çocuğunu okula gönderdiğini belirten Aycan Ekici, bu yıl ek kitap ücreti olarak yaklaşık bin 500 TL ödeme yaptığını dile getirdi. Devletin bu konuda artık gerekeni yapması gerektiğini dile getiren Ekici, şunları söyledi: “Ek ders kitaplarıyla ilgili bu konunun velilere yeterince yük olduğunu düşünüyorum. Benim iki öğrencim var şu an kırtasiyeden geliyorum zaten, 2 kırtasiyeye bin 500 TL ödeme yaptım. Tabi bu hayat şartlarında bize ağır geliyor yani bu tabi bu bütün velilere de ağır geldiğini düşünüyorum. Devlet sağ olsun kitap veriliyor diyor ama verilen kitapların yetersiz geldiğini belirtiyor öğretmenler. O yüzden ek ders kitaplarına ihtiyaç duyulduğu için bunu almamızın şart olduğunu söylüyorlar. Yani bence devletimiz, kağıt israfı olmasın en azından vermesin yani hiç olmazsa kitap veriyoruz demesinler yani biz bin 500 TL ek ders kitabı ücreti ödeyecek olduktan sonra bir anlamı kalmıyor yani o yüzden bu konuda bir duyarlılık gösterilmesini istiyoruz devletimizden.”

“EK KİTAP ALDIRILMASININ ÖĞRETMENLERİN DEĞİL VELİLERİN TALEP EDİYOR”

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ise müfredatın dışına çıkılmayacağını kesinlikle ders kitapları dışında kitap aldırılmasının yasak olduğunu söyledi. Ek kitap aldırılmasının öğretmenlerin değil velilerin talep ettiğini öne süren Müdür Oğuz, müfredatın dışına kesinlikle çıkılmayacağını ve özellikle öğretmenin kitap aldırma konusunda bir müdahalesinin olamayacağını sözlerine ekledi. Konu ile ilgili gelen şikayetleri de değerlendirdiklerini aktaran Müdür Oğuz, gerekli gördüklerinde müfettiş yönlendirdiklerini de ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER