EĞİTİMDE AİLENİN ROLÜ ÖNEMLİDİR

Öğrencinin akademik başarısını etkileyen bir çok unsur vardır. Birçok kişi zekanın başarılı olmak için yeterli olduğunu düşünse de yan becerilerle desteklenmedikçe zeka işlenmemiş elmas gibidir.

Eğitimden verimli sonuçlar alabilmek ve onları geleceğe tam donanımlı hazırlayabilmek ancak okul ile ailenin işbirliği içinde hareket etmesiyle mümkün olur.

Yapılan araştırmalar başarıda; ailenin okul ve akademik çalışmalara yaklaşımı ve çocuk yetiştirmede benimsediği tutumun son derece önemli olduğunu göstermektedir. Anne baba olarak kendi yetiştiriliş tarzımız, büyüdüğümüz çevre kişilik özelliklerimiz ve buna benzer etkenlerle benimsediğimiz bir çocuk yetiştirme tutumumuz vardır. Zaman zaman farkında olmadan ya da çok iyi niyetlerle, çocuğumuza yönelik bazı tutumlarımız onun kendine olan güvenini zedeleyebilmekte, kaygı düzeylerini arttırmakta, dolayısıyla sınavlara hazırlık sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durum da öğrencinin başarma isteğini, hevesini ve motivasyonunu düşürebilmektedir. Oysaki başarıya ulaşabilmek için, çocuğun çalışmaya başlarken istek, heves ve şevk duyması gerekir.

***

Çocuğumuzun akademik başarısı ile ilgili ona karşı olan yaklaşımlarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. İşe yarıyorlar mı? Örneğin; daha çok “Çalış!” dememiz daha çok çalışmasını sağlıyor mu?

Aynı yöntemleri uygulayarak değişimin gerçekleşmesini bekleyemeyiz. Her öğrencinin geleceği ve okumak istediği liseler ile ilgili hayalleri ve umutları olmalıdır. Bizim ise bu hayalleri ve umutları küçümsemeden, yargılamadan dinlememiz, bu hayal ve umutların gerçekçi olması yönünde onları desteklememiz çok önemlidir.

***

Öğrenci kendisinin belirlediği ve ailesinin desteğini aldığı hedeflerine ulaşmak için daha istekli çalışır. Ancak, hedeflerin çocuğumuzun seviyesinin çok üstünde veya çok altında olmamasına dikkat edilmelidir. Hedef belirlerken öğrencinin ayakları yere basmalı, gözleri ise yükseklerde olmalıdır. Kendi seviyesinin çok üzerinde hedefler onun çaresizlik yaşamasına neden olurken, kendi seviyesinin çok altında kalan hedefler ise çalışma isteğinin azalmasına ve çalışmaya gereksinim duyulmamasına neden olur. Bir diğer önemli nokta ise neden bu hedefe ulaşmak istediğini bilmesidir. “Bu hedefe ulaşmayı neden istiyorum?”, “Benim için neden önemli?” sorularına cevap bulmasına hayat tecrübemiz ve onunla ilgili gözlemlerimizle destek olabiliriz.

Öğrencimizin okul yaşamında mutlu, başarılı ve iyi davranışlar göstermesi için veli olarak üzerimize düşen sorumlulukları bilmemiz ve yerine getirmemiz gerekmektedir.

Sevgilerimle...

YORUM EKLE

banner21

banner124