EKONOMİ VE VERGİLEMEYE DAİR GÜNCEL GELİŞMELER

Pandeminin negatif dışsal etkileri nedeniyle kısa çalışma uygulamasına tabi işyerlerinde kısa çalışma ödeneği uygulama süresi Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2 ay daha uzatıldı, yani uygulamaya 31 ekim’e kadar devam edilecek, aynı süre zarfında işçi de çıkartılamayacak, resmi olarak işyeri kapatılması da yapılamayacak, karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Böylece, başladıkları tarih esas alınarak işverenlerin büyük bir bölümü kısa çalışma ödeneğinden 31 Ekim'e kadar yararlanmaya devam edecek. Uygulama olumlu, nihayetinde sosyal devlet önemli bir mali yük olsada çalışanına sahip çıkma gayretinde ve bir kesime göre de makroekonomik olumsuzlukların bu tür uygulamalarla ertelendiği gerekçesiyle tartışılmaya devam ediliyor.

Diğer taraftan, Resmi Gazete'de yayımlanan özel okullara dair vergi düzenlemesiyle halihazırda yüzde 8 KDV oranına tabi eğitim ve öğretim hizmetindeki KDV oranı 1 yıllığına yüzde 1’e indirildi. Yapılan vergi düzenlemesinin hem ilk-ortaöğretim hem vakıf üniversiteleri sektörüne hem özel eğitim sektöründen faydalanan velilere olumlu yansıması bekleniyor. Önceden özel okula kaydolmuş bir veli, okula kayıt bedeli olarak 40 bin TL ödemişse KDV düzenlemesi sonrası 2800 TL iade alacak. Yeni ödeme yapacaklar için KDV %1 den hesaplanacak.

Otomobillere ilişkin ÖTV vergi düzenlemesi de ses getirdi.  Motor silindir hacmi 1600 cc yi geçmeyen araçlarda ÖTV matrahı 85 bin TL'yi aşmayanlar yüzde 45, 130 bin TL'yi aşmayanlar yüzde 50, 130 bin TL’yi aşanlar yüzde 80 ÖTV ye tabi tutulacak. Yeni düzenleme ile sıfır araçlarda rakamlar vergi nedeniyle artacağından hem sıfır hem dolaylı olarak ikinci el araçlarda fiyat artışları şimdiden hareketlendi.

YORUM EKLE