“13 bin ton kekikten 40 milyon dolar gelir sağlandı”

Pamukkale Richmond Thermal Otel’de yapılan 8. Kekik Paneli’nde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya; “İlimizde 2018 verilerine göre 120 bin dekar alanda yaklaşık olarak 13 bin ton kekik üretimi gerçekleştirilmektedir. Kekik üretimi ile ülkemiz 60 milyon Dolar gelir elde etmekte bunun da 40 milyon Dolar’ını Denizlimiz sağlamaktadır” dedi.

“13 bin ton kekikten 40 milyon dolar gelir sağlandı”

Her yıl düzenli olarak yapılan ve Türkiye’nin önemli ihraç ürünlerinden biri olan kekik üretimi ve sorunlarının değerlendirildiği ‘8. Kekik Paneli’ Pamukkale’deki Richmond Thermal Otel’de yapıldı.

Panele; Denizli Valisi Hasan Karahan, Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, KÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Gürel, Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) başkanları ve üreticiler katıldı.

Denizli’nin coğrafya olarak her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği il olduğuna dikkat çeken Vali Hasan Karahan; “Dünya üzerinde kekik üretimi yapan birçok ülke var ve bir rekabet söz konusu. Ancak çok şükür ki Denizlimiz kekik üretiminde söz sahibi ve iyi de bir gelire sahip. Bu durumun devam etmesi için kıymetini bilmeli ve bilimsel usullere göre üretimi yapmalıyız. Vatandaşımız kazanırsa; biz kazanırız. Devlet olarak her zaman yanınızdayız” diye konuştu.

Kalıntısız, kaliteli ve temiz kekik üretiminin pazarı elinde tutmanın birinci şartı olduğuna dikkat çeken Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, “İlimizde 2018 verilerine göre 120 bin dekar alanda yaklaşık olarak 13 bin ton kekik üretimi gerçekleştirilmektedir. Kekik üretimi ile ülkemiz 60 milyon Dolar gelir elde etmekte bunun da 40 milyon Doları’nı Denizlimiz sağlamaktadır. Geçtiğimiz hafta ilimize teşrif eden Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli kullanılmayan orman alanlarının da kekik üretimine açılacağını müjdelemiştir. Bakanlığımızla koordineli bir şekilde Valiliğimizin de desteğiyle üreticilerimizin gelirini arttırmak için projeler üretmeye, Çiftçi Eğitim Programları yapmaya devam edeceğiz” dedi.

GAMZE ŞAFAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221