2020'de asgari ücret ne kadar olacak?

Merakla beklenen asgari ücrette kritik aşamaya gelindi. Asgari ücret tespit komisyonu bugün 3. kez toplanıyor. Detaylar haberimizde...

2020'de asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de verilecek olan asgari ücreti belirlemek için bugün üçüncü kez toplanıyor. TİSK'in ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantıda asgari  ücretin tutarı 'en az 2578 TL' olması yönünde belirlendi.

İlk toplantı 2 Aralık'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda, ikinci toplantı Türk - İş'te yapılmıştı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ve işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık edecek.

"EN AZ 2578 TL OLSUN"

Toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin, bir işçinin gıda harcama rakamını paylaşması ve görüşmelerde ilk rakamların telaffuz edilmesi bekleniyor.

Asgari ücretin belirlenmesinde kritik özelliklere sahip toplantı öncesinde, komisyonun işçi ve işveren taraflarının talepleri netlik kazandı. Türk-İş, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 liranın altındaki rakamın kabul edilemez olduğu belirtildi. Asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüşen Türk-İş, iki konfederasyonu da sürecin her aşaması için bilgilendirdi.

DİSK'İN TALEBİ 3 BİN 200 LİRA

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu daha önce yaptığı açıklamada "2020 yılında asgari ücretin net 3 bin 200 lira olması gerektiğini söylüyoruz" demişti. Ancak TİSK ve TÜİK henüz sabit bir rakam paylaşmadı.

Temel gıda harcamasından yola çıkıp komisyona bir rakam sunmasını karşı çıkan DİSK, asgari ücret tespitinde iş gücü maliyetlerinin yanı sıra rekabet gücünün, yatırımların, hedef işsizlik ve hedef enflasyonun hep birlikte dikkate alınması gerektiğini söyledi.İşverenlere verilen asgari ücret desteğinin 2020'de 200 liraya yükseltilip tüm işletmeleri eşit kapsayacak şekilde devam etmesini isteyen TİSK, yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası ve İşveren Payı'nın 2020'de alınmamasını istedi. Öte yandan yüzde 5 olan SGK İşveren Desteği'nin yüzde 6'ya yükseltilmesini ve bunun toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını talep ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER