“2020 yılı bütçesi, IMF’ye muhtaç olmama bütçesidir”

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kanun Teklifi’ni değerlendiren AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök; “2020 Yılı Bütçesi, önceki yıllarda olduğu gibi yine vatandaşlarımıza hizmet olarak gidecek ödemelerin payının arttırıldığı bir hizmet bütçesidir. IMF’ye muhtaç olmama bütçesidir”

“2020 yılı bütçesi, IMF’ye muhtaç olmama bütçesidir”

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kanun Teklifi’ni değerlendirdi. Milletvekili Ök, “Meclis çatısı altında, ilk önce yaklaşık 1 ay kadar Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, ardından da aralıksız olarak 2 hafta Genel Kurul’da görüşülen 2020 yılı bütçesi, bazı günler günün ilk ışıklarına kadar süren yoğun ve yorucu çalışmalar sonucunda kabul edildi. Bütçenin neredeyse yarısının doğrudan faiz harcamalarına gittiği yıllardan, yüzde 90’ının vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğu bütçelerin yapıldığı dönemlere gelmekten memnuniyet duyuyorum. 2020 Yılı Bütçesi, ekonomide öngörülen dengelenme, disiplin ve değişim yaklaşımına uygun olarak hazırlanmış bir bütçedir. Aynı zamanda, önceki yıllarda olduğu gibi yine vatandaşlarımıza hizmet olarak gidecek ödemelerin payının arttırıldığı bir hizmet bütçesidir. IMF’ye muhtaç olmama bütçesidir” ifadelerini kullandı.

“BÜTÇEDEN EĞİTİME BÜYÜK PAY”

Bütçe kalemlerine değinen Milletvekili Ök; “Temel kamu hizmeti olarak görülen, yaygın ve kolay erişilebilir olması gereken eğitim faaliyetleri, daha önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılı bütçemizde de en büyük paylardan birini almıştır. Nitelikli ve mutlu bireylerin yetiştirilmesi önceliğimizle, bütçenin 176,1 milyar Lira yani yüzde 16,1’lik payını tek başına eğitime ayırdık” dedi.

“OLMAZSA OLMAZIMIZ; SAĞLIK”

Sağlığa ayrılan bütçe hakkında konuşan Milletvekili Ök; “Hükümetlerimiz dönemlerinde Ülke olarak sağlıkta çağ atladık. Ama bununla kalmayıp, sunduğumuz sağlık hizmetlerinin kalitesi arttırmak ve her bir vatandaşımız için ulaşılabilir kılmak en büyük hedefimiz. Bu kapsamda ruhen ve bedenen sağlıklı nesillerin yetişmesi için 2020 yılı bütçesinin yüzde 17,2’lik payını, yani 188,6 milyar Lirası’nı sağlık harcamalarına ayırıyoruz. Sağlık, olmazsa olmazımızdır” diye konuştu.

“KOBİLERE BÜYÜK DESTEK”

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) hakkında konuşan Milletvekili Nilgün Ök, “Genç girişimcilerimizin desteklenmesi ve KOBİ’lerimizin markalaşması, kurumsallaşması ve üretim kapasitelerinin arttırılması için KOSGEB bütçesine 1,4 milyar Lira ayırıyoruz. Ayrıca uygun maliyetli kredi ve ihracat kredi sigortası programları ile ihracatçımızın en büyük destekçilerinden birisi olan ve müşterilerinin yüzde 72,7’sini KOBİ’lerimizin oluşturduğu Türk Eximbank ile 2020 yılı sonunda 53,75 milyar Dolar finansman desteği sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“2020 YILI BÜTÇESİ, HALKIN BÜTÇESİDİR”

2020 yılı bütçesinden 33,4 milyar Lira’nın tarıma, 333,9 milyar Lira’nın kamu çalışanlarına, 69,5 milyar Lira’nın engelli evde bakım hizmetleri ve 65 yaş üstü muhtaç vatandaşlarımıza ayrıldığını söyleyen Milletvekili Ök; “Bu rakamlar, Hükümetlerimizce hazırlanan 2020 yılı bütçesinin de yüzde 100 vatandaş bütçesi olduğunu gösteriyor. Bizlere 18’incki kez bütçe hazırlama görevini veren Asil Milletimize teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER