“2020’de 2,8 milyar kişi online platformlardan alışveriş yaptı”

Horoz Lojistik işbirliğiyle düzenlenen ‘E- İhracat Lojistik Stratejileri Konferansı’nda konuşan Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “2020 yılında 2,8 milyar kişi online platformlar üzerinden alışveriş yaptı. Dünya nüfusunun 7,5 milyar kişi olduğunu düşündüğümüzde, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 40’ının online alışveriş yaptığını görüyoruz” diye konuştu.

“2020’de 2,8 milyar kişi online platformlardan alışveriş yaptı”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ve Horoz Lojistik işbirliğiyle; ‘E- İhracat Lojistik Stratejileri Konferansı’ gerçekleştirildi. Denizli İhracatçılar Birliği Konferans Salonu'nda yapılan konferansa; DSV Lojistik CEO’su Ozan Önder, Horoz Lojistik E-İhracat Direktörü Utku Uymaz ile DGM Genel Müdür Yardımcısı Bülent Eryılmaz konuşmacı olarak katıldı. DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ile Horoz Lojistik İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gürkan Gürbüz de yer aldığı konferansta e-ihracat lojistik stratejileri ve sağladığı avantajlar, gümrük prosedürleri ve Horoz Lojistik-Alibaba işbirliği fırsatları konularında bilgilendirme yapıldı.

“NÜFUSUN YAKLAŞIK YÜZDE 40'I ONLİNE ALIŞVERİŞ YAPTI"

E-ihracatın önemine ilişkin ilişkin konuşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Hepimizin malumu olduğu üzere, e-ihracat günümüzün ticaret ekosisteminde çok önemli bir yere sahip. 2020 yılında 2,8 milyar kişi online platformlar üzerinden alışveriş yaptı. Dünya nüfusunun 7,5 milyar kişi olduğunu düşündüğümüzde, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 40’ının online alışveriş yaptığını görüyoruz. E-ihracattan bahsederken, hızlı teslimatın önemini de vurgulamamız gerekiyor. Çünkü internet kullanıcıları, çok benzer ürünlere dünyanın farklı lokasyonlarından ulaşabiliyor. Bu noktada, hızlı ve kaliteli teslimatın fark yarattığını ifade edebiliriz. 300 kg ve 15 bin euroya kadar, gümrük beyannamesi açılmadan ‘elektronik ticaret gümrük beyannamesi’ sayesinde gönderilerimizi mikro ihracat kapsamında yurt dışına sevk edebiliyoruz” diye konuştu.

“MİKRO İHRACATIN TOPLAM İHRACATTAKİ PAYI ARTIYOR"

Mikro ihracatın toplam ihracat içindeki payının her geçen sene biraz daha arttığını ifade eden Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “Bu noktada, ihracatçılarımızın rekabetçiliklerini artırmak için lojistik sistemleri, tedarik sistemleri gibi başlıkların çok önemli olduğunu biliyoruz. Bugün gerçekleştirilen toplantının tüm ihracatçılarımız adına faydalı olmasını diliyoruz.” Konferans, yapılan bilgilendirmelerin ve paylaşımların ardından soru-cevap bölümüyle devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER