2022 ekonomi beklentileri Denizli'de konuşuldu

Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği öncülüğünde Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘2022 Dünya ve Türkiye Ekonomisi Beklentileri’ paneli düzenlendi.

2022 ekonomi beklentileri Denizli'de konuşuldu

Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) öncülüğünde ‘2022 Dünya ve Türkiye Ekonomisi Beklentileri’ adıyla panel yapıldı. Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz ile Fon Yöneticisi Işık Ökte, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde konuşmacı olarak yer aldı. Panale; BASİAD Başkanı Selim Kasapoğlu’nun yanı sıra, Denizli Büyükşehir Başkanvekili Ali Değirmenci, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Toplantı öncesinde Denizli Gazetesi’ne özel açıklama yapan BASİAD Başkanı Şeref Arpacı; “Özellikle 2021 yılının son döneminde olmak üzere çok hareketli bir yıl geçirdik. Ciddi anlamda kırılma yapandı. Ekonomi de hareketli oldu. Aslında biz programı yıl sonunda yapmayı planlıyorduk ama 2022 beklentileri anlamında ekonomi biraz daha sakinleşsin önümüzü görelim anlamında ocak ayının ilk haftalarında yapalım istedik. Sağ olsun hocalarımız bizi kırmadılar. Bizimle birlikte oldular, diyaloglarda çok güzel öngörülerde sundular. Güzel de bir ilgi var. Şu anda bazı şeyleri öngörebilmek kolay değil ama en azından teknik analizlerini hocalarımız yapsın, bizler de nasibimizi düşeni alalım” dedi.

“SANAYİCİNİN ANLAŞILMAYA VE DESTEKLENMEYE İHTİYACI VAR"

Paneli düzenlediği için BASİAD yönetimini tebrik eden Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, “Ekonominin kritik günlerinde böyle bir toplantıyla insanlara ekonomi hakkında duyurular sunmak gerçekten önemli. Herkesin bildiği gibi ekonomi sıkıntılı dönemden geçiyor. Özellikle döviz kurlarındaki hareket, faizlerde yaşanan dalgalanma, devlet faizleri ile banka faizleri arasının giderek açılması üretici, sanayici ve ihracatçıyı gerçekten zorlamış durumda. Kurların aşırı hareketlendiğini gördük. Bu dönemde maliyetlerimiz aşırı derecede yükseldi. Daha sonra da kurların geri geldiğini gördük. Bu durum ihracatçı için dezavantaj bir pozisyon oluşturdu. Bugün buraya gelen hocalardan öngörü almaya çalışacağız. Çünkü bugünün en büyük problemi öngörüsüzlük. Bırakın bir ay ve bir yıl sonrasını, bir hafta sonrasını bile öngöremez olduk. Bu siparişlerimizi, işimizi ve üretimi etkiliyor. Umarım bu sıkıntılı süreç, kısa zamanda aşılır. Çünkü açıkçası dünya da sıkıntılı dönemden geçiyor. Lojistik ve ham madde fiyatları bütün dünya ekonomilerini sıkmış durumda. Faizler bütün dünyada yükseliyor, faizler artıyor. Bunun yarattığı sonuçlar da var. İnşallah Türkiye için bu sıkıntılı süreç kıza zamanda atlatılır. Gerçekten çözülmesi gereken çok konu var. Denizli Sanayi Odası olarak sıkıntıları yukarı taşıyoruz. Umarım bu seslenişimiz, ses getirir ve kısa zamanda bu sorunlara çözümler bulur. Sanayicinin anlaşılmaya ve desteklenmeye ihtiyacı var” diye konuştu.

“HER TÜRK VATANDAŞI MECBUREN EKONOMİST OLDU"

Her Türk vatandaşının mecburen ekonomist olduğunu söyleyen Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği Başkanı İbrahim Şenel, şunları kaydetti: “Herkes ekranın bir köşesinde Euro-dolar kurlarını takıp eder oldu. Bu tarz çalışmalar, sade vatandaşın ekonomi hakkında meseleleri içselleştirip fikir sahibi olması açısından çok önemli. Bu vesile ile BASİAD’ı kutluyorum. İş dünyası, ‘Ne olacak?’ sorusunu soruyor. Ne olacağına dair düşünce sahibi olmak istiyor. Fakat son periyotta öngörülebilirlik kavramını lügatımızdan kaldırmak üzereyiz. Ne olacağı konusunda hiçbir fikrimiz yok. İş dünyası olarak şu sisli ortamda biz bir takım umut vaad eden şeyler duyma ihtiyacı hissediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2022, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER