“2022 yılı bütçesi, vatandaşların refahını artırma yönünde”

‘2022 Bütçe Kanunu Teklifi’ üzerine konuşma yapan AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, “Vatandaşların refahını artırma yönündeki çalışmaların önemli bir parçası olma özelliğine sahip” dedi.

“2022 yılı bütçesi, vatandaşların refahını artırma yönünde”

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde, tasarının geneli hakkında bir konuşma yaparak, bütçe sürecine ilişkin görüşlerini açıkladı. Milletvekili Ök, “2022 yılı bütçesi, salgının etkilerini daha da hafifletme, kalkınma hedeflerine ulaşma ve vatandaşların refahını artırma yönündeki çalışmaların önemli bir parçası olma özelliğine sahip. Bu bütçe ile hükümetlerimiz döneminde hazırlanan geçmiş 19 bütçe gibi Türkiye'nin başarı hikayelerine bir yenisini daha ekleyeceğiz” dedi. Milletvekili Ök, Türkiye’nin 2021 yılında pandemiye rağmen; büyüme, ihracat, sanayi üretimindeki artış yaşandığına dikkat çekti.  Sağlık hizmetleri gibi vatandaşın hayatına doğrudan dokunan alanlarda önemli ilerlemeler kaydettiğini belirten Nilgün Ök, “2020 yılında yıl cari işlemler dengesi 8,8 milyar dolar fazla verdi. Enflasyon yüzde 11,8’e geriledi, bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 3’ün altına indi. Yine 2019’da 181 milyar doları bulan ihracatımız ile dünyanın 50 ülkesi arasında ihracat büyümesi bakımından 6’ncı sırada yer aldık. Böylece dünya ihracatındaki payımızı da yüzde 1’e yaklaştırmış olduk. Ekonomik dalgalanmalara rağmen, Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 ile tarihi bir büyüme gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihinin en büyük çeyreklik büyüme oranına ulaşmıştır” diye konuştu.

“TÜRKİYE EN HIZLI VE POZİTİF BÜYÜYEN İKİNCİ ÜLKE OLDU”

2022 yılı bütçesinin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişin ardından hazırlanan dördüncü bütçe olma özelliği taşıdığını belirten Nilgün Ök, “Ülkemiz salgına rağmen 2020 yılında yüzde 1,8 büyüme kaydederek G20 ülkeleri arasında Çin'den sonra en hızlı ve pozitif büyüyen ikinci ülke oldu. Yılın 2'inci çeyreğinde hız kazanan aşılamanın da etkisiyle ekonomimizdeki toparlanma sürdü. Yılın ilk yarısında Türkiye ekonomisi yüzde 14,3 büyüdü. Bu dönemde özel tüketim yüzde 14,8 artarken, toplam sabit sermaye yatırımları yüzde 16,4 büyüme kaydetti” şeklinde ifade etti. Özel sektör yatırımlarının yarattığı katma değer ve istihdamın bilinciyle, son yıllarda önemli ölçüde arttırılan reel sektör desteklerine, 2022 yılında da devam edileceğini belirten TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, “Reel kesim destekleri için bütçeden 68,9 milyar lira olarak ayırılan kaynak da bunun göstergesi. 2021 yılı Ağustos ayı itibariyle sanayi, inşaat ve hizmetler sektörlerinin tümünde istihdam, salgın öncesindeki düzeyin üzerindedir. İş gücü piyasasına yönelik yapısal dönüşüm adımlarının da hayata geçirilmesi istihdam ve iş gücüne katılıma olumlu etkileri olacaktır” açıklamasında bulundu.

“BELEDİYELERLE İL ÖZEL İDARELERİNE AYRILAN KAYNAK YÜKSELTİLDİ”

Yerel yönetimlere bütçeden ayrılan kaynak miktarının da arttırıldığına vurgu yapan Milletvekili Ök, “Büyükşehir ve diğer belediyeler ile il özel idarelerine ayrılan kaynağın yüzde 38,6 artırılarak 158,2 milyar lira seviyesine yükseltildi. KÖYDES projesi için 1,8 milyar lira, SUKAP projesi için 1 milyar lira kaynak ayırıldı. 2002 yılında bütçenin sadece yüzde 1,3'üne tekabül eden sosyal harcamalara ayrılan kaynak da 2022 yılında bütçenin yüzde 6'sına, 104,2 milyar liraya yükseltildi. Tarımsal destek programları için 25,8 milyar lira, tarım sektörü yatırım ödenekleri için 16,3 milyar lira, tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal KİT'lerin finansmanı ve ihracat destekleri için 15,5 milyar lira kaynak ayırıldı. Tarımsal sulama yatırımı ödeneği 2020 yılında 3,7 milyar lira düzeyindeyken, 2021 yılında bu rakamı 9 milyar liraya, 2022 yılında da bir önceki yıla göre yüzde 39 artışla 12,5 milyar liraya çıkarıldı” İfadelerini kullandı.

“BÜTÇEMİZİN HAYIRLI UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM”            

“2022 yılı bütçesi her bir vatandaşın beklentisi, talepleri ve hayalleri doğrultusunda yeni başarı hikayelerinin dayanağını oluşturacak, zor denilen yatırımları birlik ve beraberlik ruhuyla kolaylaştırmaya ve hayata geçirmeye devam edeceğiz” diyen Nilgün Ök, şunları söyledi: “Tıpkı bundan önce hazırladığımız bütçelerde olduğu gibi önceliğimiz büyüyen ekonomi ile refah seviyesi yükselen Türkiye. Bu bütçenin hazırlanmasında tüm bürokratlarımıza, bütçe üyelerimize, tabi vizyonu, kararlılığı liderliği ile bizlere ülkemize yön veren Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bütçemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2021, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER