“81 ildeki 150 bin konutluk proje çok iyi bir proje”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında açıkladığı ve merakla beklenen konut projesi hakkında konuşan Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Broker İlker Yetimoğlu; “Devletimizin yapmış olduğu 81 ildeki 150 bin konutluk proje çok iyi bir proje. Bu, her kesime hitap edecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada 81 ilde sosyal konut projesine yönelik çalışmanın devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Vatandaşımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız” dedi. Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Broker İlker Yetimoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve merakla beklenen sosyal konut projesine dair açıklamalarda bulundu. Yetimoğlu, şunları kaydetti: “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum da atılacak adımlarla beraber kirada ve konut fiyatlarında gerileme olacağını belirtti. Bakan Kurum’un, İnşallah vatandaşımızı her işte olduğu gibi konut işinde de kimseyi açıkta bırakmayacağız diye bir malumatı var. Hazırlanan sosyal konut projesinin detaylarını önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak. Şu anda belirtilen ilk etapta 81 ilde yaklaşık 150 bin sosyal konutun inşa edilmesi öngörülüyor. Burada şöyle bir durum var: Bunun bir zaman dilimi var. Yani ‘bu şu anki yakın takvimde, hemen sirayet eder mi?’ derseniz; bu öngörülen planlarda detaylı açıklama önümüzdeki ay yapılacak ama 2 yılı aşkın bir süreden bahsediliyor. Bu periyodun içerisinde yapılana kadarki olan durumlarda 2 yıl içerisinde bir beklenti içerisinde girilmemeli diye düşünüyorum. Devletimizin yapmış olduğu 81 ildeki 150 bin konutluk proje çok iyi bir proje. Bu, her kesime hitap edecek. Dar gelirli vatandaşlarımız öncelikli olmak üzere herkes ev sahibi olsun mantığıyla yapılan bir hareket ve çok güzel bir hareket. Bunu yaparken de vatandaşlarımız, bu projeleri kendine hitap etmesi noktasında bekleyebilir. Çünkü konut projeleri sınıf sınıf. Yani evin lükslüğüne göre değişebiliyor. Yeni ev almak isteyenler güncel rakamları takip etsinler diye düşünüyorum. Eğer önümüzdeki zamanlarda bu şekilde olabilecek konut projeleri, arz ve talep dengesi birbirini sağlar ise fiyatlarda düşüş anlamında bir beklenti içerisine girebiliriz.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2022, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER