Ağustos’ta Denizli ihracatı, 252 milyon dolar oldu

Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Denizli ihracatı, ağustos ayında yüzde 4,8 azalarak 252 milyon Dolar olarak kaydedildi” dedi.

Ağustos’ta Denizli ihracatı, 252 milyon dolar oldu

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı. Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Ülkemiz ihracatı ağustos ayında Genel Ticaret Sistemi’ne göre yüzde 1,7 artarak 13 milyar 150 milyon Dolar’a yükseldi. Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince ağustos ayında yapılan ihracat yüzde 6 azaldı ve 190 milyon Dolar oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise, ağustos ayında yüzde 4,8 azalarak 252 milyon Dolar olarak kaydedildi” dedi.

“İHRACAT ANA PLANI, ÖNEMLİ BİR YOL HARİTASI”

Dünya ticaretinde yaşanan riskler ve belirsizliklerin devam ettiğini dile getiren Başkan Memişoğlu; “Özellikle ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarıyla daha da belirgin hale gelen korumacılık eğilimleri, küresel ticaretin seyrine ilişkin beklentilere dair ipuçları veriyor. Küresel ekonominin ivme kaybetmeye başladığı bu dönemde uygulanacak ihracat stratejileri ve eylem planlarının her zamankinden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu noktadan hareketle, 11. Kalkınma Planı’ndaki hedeflerimiz paralelinde cumhuriyet tarihimizde ilk kez açıklanan İhracat Ana Planı’nın ihracatçılarımız için çok önemli bir yol haritası olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER SUNMANIN ÖNEMİNİN BİLİNCİNDEYİZ”

Başkan Memişoğlu, şunları aktardı: “Makine, otomotiv, elektrik-elektronik, kimya ve gıda endüstrisi sektörlerine yönelik hazırlanan ve aralarında ABD, Çin, Rusya gibi dünya ticaretinde söz sahibi olan ülkelerin yer aldığı 17 hedef ülkeye odaklanılan planda, ülkemiz ihracatındaki payı yüzde 3,5 olan yüksek teknolojili ürün ihracatımızın yüzde 5 seviyelerine çıkarılması hedefleniyor. Küresel ticaretin böylesine dalgalandığı, belirsizliklerin bir türlü sonlanmadığı bir süreçte; yeni pazarlara, yeni ve katma değeri yüksek ürünler sunmanın öneminin bilincindeyiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER