Aksungur: “Geçinemiyoruz”

Emeklilerin sorunları ile ilgili Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen Tüm Emekliler Sendikası Denizli Temsilcisi Halil Aksungur, “Geçinemiyoruz, isyandayız. Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır” dedi.

Aksungur: “Geçinemiyoruz”

Tüm Emekliler Sendikası Denizli Temsilcisi Halil Aksungur, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde emeklilerin sorunlarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Aksungur,  “Geçinemiyoruz, isyandayız” başlıklı açıklamasında “Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen korona virüs salgını sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir. Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumda. Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse yüzde 50 civarındadır. Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2 bin TL’nin altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş açlığa mahkum etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar,  hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar. Sözün kısası geçinemiyoruz. Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 17:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ibo
Ibo - 3 hafta Önce

Kaç yıl çalışmış devlete.kaç yıldir emeklu...25 yil calıßıp emekli oluyorlar 40 yil maaş aliyorlar.Devlet kime yetsin.Kanaatkar olun biraz..

SIRADAKİ HABER

banner212

banner211