Alıcı: “Fuarımıza katılan kazandı”

25-28 Ağustos tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayan Marble İzmir Fuarı’nda DRT’nin canlı yayın konuğu olan İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı; “Fuarımıza katılan kazandı. Bir sonraki fuarımız 30 Mart–2 Nisan tarihleri arasında olacak. Ziyaretçileri örgütlemek çok kolay değildi ama sektör ve biz İZFAŞ olarak hep birlikte biz zoru başardık” dedi.

Alıcı: “Fuarımıza katılan kazandı”

Türkiye doğal taş ihracatının can damarı olan Marble İzmir Fuarı, bu yıl 26'ncı kez kapılarını açtı. 25 Ağustos 2021 Çarşamba Günü başlayan fuar, 28 Ağustos'a kadar sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Denizli’nin dünyaya açılan penceresi konumunda olan DRT, calı yayınlarla fuar heyecanını evlere taşıdı. İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı ile TÜMER Başkanı İbrahim Alimoğlu, DRT’de fuarı değerlendirdi.

Fuarın önceki yıllardan mart aylarında yapıldığının altını çizen İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı; “Fuarımız, bu sene pandemi koşulları nedeniyle geçen sene gerçekleştiremediğimiz fuarın bir telafisi niteliğindedir. Sektörün de talepleri doğrultusunda ağustos ayında fuarın kapılarını açtık. 324 katılımcımız oldu. İMİB ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin alım heyetleriyle beraber toplam 40’ı aşkın ülkeden alım heyetlerimiz yer aldı. Uluslararası Taş Kongremizi ve Dünya Taş Zirvesi’ni düzenledik. Doğaltaş’a değer katan genç tasarımcıların mermeri endüstriyel ürünlere dönüştürdüğü yarışmamız olan Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın 3’üncüsünü bu sene gerçekleştirdik. Marble İzmir, tüm gücüyle yine İzmir’de, yine doğaltaş, mermer ve teknolojileri, makineleri sektörünün yanında. Fuarı organize edip etmemek konusunda bazı tereddütler vardı. İSFAŞ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi her zaman bu konuda olumluydu. Bildiğiniz gibi Xiamen Fuarı, Marmomac Verona Fuarı yapılamadı. Uzun süredir sektörde yeniden bir araya gelme ve tekrar fuardaki ticaret hacmini oluşturma beklentisi vardı. Bizim fuarımız şuan bu beklentiyi yakalamış durumda. Fuarımızın 3. gününde hem ziyaretçilerle hem katılımcılarla görüşmeler yapıyoruz ve şuanda aldığımız geri dönüşler oldukça olumlu. Şuana kadar ‘bu fuarı iyi ki organize etmişiz iyi ki açmışız’ diyebilirim. Fuarımıza katılan kazandı. Bir sonraki fuarımız 30 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında olacak. Ben değerli sektör başkanlarıma ve tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Gerçekten pandemi koşullarında bir fuarda yer almak çok kolay değil. Bizim açımızdan ziyaretçileri örgütlemek de çok kolay değildi ama sektör ve İZFAŞ olarak hep birlikte biz zoru başardık. Buraya katılan tüm katılımcılara sonsuz teşekkürler” diye konuştu.

“BU FUAR BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ"

Canlı yayın konuğunun bir diğer ismi olan TÜMER Başkanı İbrahim Alimoğlu ise şunları söyledi: “Ben dördüncü kuşak mermerciyim. Bu sektöre emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Çünkü dağları dinamitle patlattığımız noktadan tel kesmeyle geldik. Elmas tellerle dağları kesiyoruz. İtalya’dan makineler getirirken burada makineleri kendimiz üretiyoruz. Bunlar bizim gururlarımız. İzmir Fuarı, Türkiye’nin, dünyanın ve sektörün prestijli fuarı. Bu fuar bizim olmazsa olmazımız. Dünyada 3’üncü sıraya oturmuş bir fuar. Bence katılmayanlar pişman olacaklar. Burada herkes çok mutlu. Her şeyden önce ticari boyutundan önce birbirimizi görebildik, sohbetimizi yapabildik. Fuarın bir amacı da bu zaten. Gücümüzü birleştirdik. İnşallah mart ayında bu fuarı tekrar daha kapsamlı, daha prestijli halde devam ettireceğiz” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER