Altın ve dövizin ateşi yükseldi, Prof. Dr. Öz yorumladı

Merkez Bankası’nın faiz indirimine başladığı eylül ayından bu yana döviz ve altındaki yükseliş, bugün de devam etti. Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi ve Dumlupınar Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, kurdaki yükselişi değerlendirdi.

Prof. Dr. Öz, “Faiz, enflasyon, döviz, altın, borsa bunlar arasındaki ilişkiler bizim gibi ülkelerde çok fazla kafa yorulan hadiseler. Enteresan tarafı mesela Almanya’da yılda yüzde 8 esnemez kur bizde bir günde yüzde 10 esniyor. Böyle makro kurallarla, ekonomi kurallarıyla açıklanamaz günlerden geçiyoruz. Dövizin, altının, borsanın değerlerinin dalgalanması bir anda yukarı aşağı anlamda iyi bir şey değil. Stabil olması istikrarlı olması bizim arzu ettiğimiz boyut. Yukarı yönlü yavaş yavaş hareketler bunlar normal karşılanabilir. Bu enflasyonda borsada ve altında hepsinde böyledir. Fakat bizim yaşadığımız imtihan birden yükselme ve düşme. Özellikle de birden yükselme imtihanları. Biraz geriye bakarsak Merkez Bankası üst üste üç beş tane toplantıyla faizi düşürmüştü. Yüzde 10’un altına kadar inmişti. Belki o zamanlar tartışılan faizin bu kadar indirilmemesi gerektiğiydi. Ben de mesela faize karşı olan finans maliyetlerinin şirketlerin ve o piyasanın bunu kaldıramadığı, inşaat maliyetlerinin, konut finansmanının çok fazla arttığı, konut satışlarını etkilediği, lokomotif sektörlerin faiz nedeniyle finansman maliyetlerindeki yükseklik nedeniyle etkilendiğini eleştiren biriyim. Kabul edelim ki küresel finans piyasaları içerisindeyiz. Sadece bizim hareketimizle değil dünyanın hareketiyle bunlar etkileniyor. Bir günde dolar işlem hacmi 6 trilyon dolar. Bir günde bizde yüz milyar dolar civarında seyreder. Dolayısıyla biz dünyanın yüzde biri bile değiliz etkilemek istesek dünyayı biz etkileyemeyiz ama dünya bizi etkiler. Amerika bizi etkiler.  Belki o zamanlar faizler bu kadar değil de daha kademeli indirilmeliydi. Çıkartılması gereken zamanda da çıkartılmadı diye eleştiriliyor. Mesela sonra da bir anda yükselme başladı. Yüzde 19’lara kadar gitti. Sonra enflasyon hedeflemesiyle enflasyona paralel faizlerin düşürülmesi söylendi. Faizin düşürülmesi sevindirici bir gelişme ama zamanlaması önemli.  Mesela şuanda yüzde 15 e düştü. Keşke yüzde beşlere kadar düşse ama malumunuz bizde faizdeki düşme bizde dövizi tetikliyor. Dövizle beraber altını tetiklemiş oluyor ”dedi.

“DÜNYADAKİ ENFLASYONDAN ETKİLENMEMİZ KAÇINILMAZ"

Prof. Dr. Öz, şunları kaydetti: “Bu işlerin stabil olması gerekiyor. Dünyadaki enflasyon rakamları tehlikeli boyutta. Tedarik zinciri bozuldu. Talep patlaması yaşandı. Arz buna karşılık veremedi. Bunlarda fiyatlara yansıdı. Bizim ülkemize yansımaması da söz konusu olamaz. Sağlıklı açıklama yapmak zor. Oturduğumuz yerden para kazanayım düşüncesini ben hep eleştiren biriyim. Daha çok dış satım yapılmalı. İhracatımız rekorlar kırmayı sürdürmelidir. Dünyadaki enflasyondan etkilenmemiz kaçınılamaz. Biz üretmeliyiz, istihdam yaratmalıyız. Gelecek toplantıda Merkez Bankası’nın faizle alakalı pas geçeceğini düşünüyorum. Sakin olmalıyız toplum olarak, paniğe gerek yok. Panik yaparak döviz alınmamalı. Panikle alım ve satım bize zarar getirir. Hepimizin üretime yönelik adım atması gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER