Altında 20 Ocak’a dikkat!

Düşüşte olan altın fiyatlarını değerlendiren Denizli Sarraf Ve Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım; 20 Ocak tarihine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Yıldırım; “20 Ocak’ta Amerika’da başkanlık devir teslim töreni var. Devir teslim töreninde olabilecek bir kriz altın fiyatlarını etkileyecektir” şeklinde konuştu.

Korona virüs salgını sürecinde yaşanan tüm gelişmelerin piyasaları etkilemesiyle beraber, aşı haberleri, altının düşüş yaşamasına neden oldu. Gelişmeler de vatandaşların gündem maddeleri arasında yerini almaya devam ediyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Denizli Sarraf Ve Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım; “Altın fiyatlarında iniş ve çıkışlar direkt bizim iç piyasamızın alışverişin arz ve talep dengesiyle alakalı değil. Elbette arz ve talep dengesi fiyatı zaman zaman yukarı veya aşağı doğru hareket ettirebilir. Ama temel anlamda hareket ettirmez. Ülkemizde ve tüm dünyada devam eden korona virüs herkesin işini olumsuz etkilediği gibi bizleri de etkiledi. Altın fiyatları uzun bir süre yukarı ivmede kaldı ancak aşı çalışmaları aşağı doğru bir ivme kazandırdı. Ons bazında atın fiyatı yükselmesine rağmen ilginçtir bizim ülkemizde altın düşüşte. Bunun sebebi Merkez Bankası’nın son bir kaç seferdir faiz oranlarını yükseltmesi dolayısıyla doların aşağı yönlü kayması buda altın fiyatlarını aşağı doğru yöneltiyor. Altın bir süre daha bu yönde devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“AMERİKA'DA BAŞKANLIK DEVİR TESLİMİ, ALTIN FİYATLARINI ETKİLİYECEK"

Yatırıma devam edilmesi gerektiğini belirten Başkan Yıldırım; “Altın düşüşte olduğu zamanlar alım fırsatıdır yüksek olduğu zamanlarda satım fırsatıdır. Şuanda almak için en uygun zaman. Türk halkı yatırımı seven ve tasarrufu seven bir millettir. Altına yatırımı seviyoruz. Ya altına ya da gayrimenkule yatırım yapan bir milletiz. Altın yatırımına devam edilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Vatandaşlar daha çok ziynet ve bilezik grubunu tercih ediyor. Altın fiyatlarındaki duruma ilişkin 20 Ocak tarihine dikkat edilmeli. 20 Ocak’ta Amerika’da başkanlık devir teslim töreni var. Bu süreç altın fiyatlarını etkileyecek. Devir teslim töreninde olabilecek bir kriz altın fiyatlarını etkileyecektir. Mart ve nisan ayı itibariyle altın fiyatlarının hızlı bir ivme yaparak 600 seviyesine gelebileceğini düşünüyorum. Aynı zamanda doların da kademe kademe 7 TL’ye kadar düşebileceğini öngörüyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER