ANADOLU 500’DE DENİZLİ’DEN 29 FİRMA YER ALDI

Ekonomist Dergisi’nin her yıl Türkiye Ekonomi Bankası işbirliği ile gerçekleştirdiği Anadolu’nun en büyük 500 şirketi araştırmasının 2017 yılına ait sonuçları açıklanırken; 29 Denizlili firma listeye girmeyi başardı. Denizli’ninilk hazır betonun şirketi olan Akça Hazır Beton Sanayi de listede yerini aldı. DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Bu yıl listeye yeni giren 5 Denizlili firmamız da bizim gözümüzde zaten hep Anadolu Kaplanıydı.Ancak bu Ekonomist Dergisi’nin yaptığı çalışmayla tescillenmiş oldu.” Dedi.

Ekonomist Dergisi’nin her yıl Türkiye Ekonomi Bankası işbirliği ile gerçekleştirdiği Anadolu’nun en büyük 500 şirketi araştırmasının 2017 yılına ait sonuçları açıklandı.Ekonomist Dergisi’nin 15 yıldır aralıksız olarak yürüttüğü araştırmada 3 büyük ilin dışında kalan, büyük holdinglere bağlı olmayan ve yabancı sermaye payı yüzde 50’nin altında olan şirketler Anadolu şirketi olarak kabul ediliyor. Araştırmaya göre Denizlili 29 firma listede yerini aldı.2017 değerlendirmelerine göre; Anadolu 500 listesine giren Denizlili şirketlerin sayısı geçen yıl olduğu gibi29 olurken; listeye yeni giren 5 firma bulunuyor. Yapısal benzerliği nedeniyle Denizli Sanayi Odası’nın (DSO) kıyaslama yaptığı diğer iller Gaziantep, Kayseri, Konya ve Manisa’da da ciddi bir değişiklik gözlemlenmedi.

“BU BÜYÜME İSTİHDAMI DA OLUMLU ETKİLEMİŞ GÖRÜNÜYOR”
Anadolu 500 çalışması sonuçlarını değerlendiren DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, listede kendine yer bulan tüm Denizli firmalarını kutladıklarını ifade etti. Keçeci, “Bu yıl listeye yeni giren 5 Denizlili firmamız da bizim gözümüzde zaten hep Anadolu Kaplanıydı.Ancak bu Ekonomist Dergisi’nin yaptığı çalışmayla tescillenmiş oldu. Geçen yılki firma sayımız ile aynı sayıdayız, geçen yıl listede yer alan 5 firmamızın yerine 5 yeni firmamız girdi. Toplamda listedeki firma sayımız sabit kalırken sadece firmalarımız farklılık gösterdi.Anadolu 500’ün toplam cirosunun 2017’de nominal olarak yüzde 31,9, reel olarak ise yüzde 19 arttığı görülüyor. Bu büyüme istihdamı da olumlu etkilemiş görünüyor. Anadolu 500’ün istihdamı 2017 yılında yüzde 22,2 yükselmiş. Ancak ihracattaki performans yine zayıf kalmış ve yüzde 5,1 düşüş göstermiş. Buna karşılık kârlılıktaki yüzde 18,5’lik artış ile yaşananolumlu gelişme bizi sevindirdi. Umarım önümüzdeki senenin rakamları da bizi sevindirecek nitelikte olur ama şu anda mevcut faaliyetlerimizle Anadolu kaplanları olarak bunun gibi olumlu rakamlara ulaşmamız çok zor görünüyor. Geçen senenin rakamlarını dahi yakalamamız zor görünüyor” dedi.HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER