Anadolu 500’e girdiler, başarılarının sırrını paylaştılar

Ekonomist Dergisi tarafından belirlenen Anadolu’nun en büyük 500 şirketi arasına giren 23 Denizlili firma içinde yer alan iş insanları başarının sırlarını DRT ekranlarından paylaştı.

Anadolu 500’e girdiler, başarılarının sırrını paylaştılar

Denizli Sanayici ve İşadamları Derneği (DESİAD), Ekonomist Dergisi tarafından belirlenen ‘Anadolu’nun en büyük 500 şirketi’ arasına giren 23 Denizlili firma için Merkezefendi Kültür Merkezi’nde Anadolu 500 'Yereldeki Yüzümüz' adıyla plaket töreni düzenleyecek. Bu yıl 8'incisi yapılacak olan etkinlik, 15 Şubat 2022 Salı Günü 16.00 ile 19.00 saatleri arasında yapılacak. Plaket töreninde ayrıca Gazeteci, Televizyon Programcısı ve Ekonomist Cem Seymen de yer alacak. Seymen, katılımcılara ‘Yeni Ekonomi Dinamikleri ve Sürdürülebilirlik’ konusunda seminer verecek. DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haftaya Bakış’ programında Anadolu 500 başarısını ve ödül törenini ele alındı. DESİAD Başkanı İbrahim Şenel, Sadık Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oktay Mersin, Er-Bakır ve Erikoğlu Emaye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Erikoğlu ile Mercan Kimya Genel Müdürü Harun Aydın, ‘Haftaya Bakış’ programının konuğu oldu.

“EN BÜYÜK BAŞARILARDAN BİR TANESİ, FİNANSMANI YÖNETMEKTİR"

DESİAD’a teşekkür eden Sadık Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oktay Mersin, “Ekonomist Dergisi’nin İstanbul, Ankara, İzmir dışında ‘Anadolu 500’ olarak tabir edilen bir sıralama var. Bu yıl da Denizli’den 23 firma var. Bizler bu 23 firma ile gurur duyuyoruz. Kendimizin de burada olması; bizim, ailemiz ve çalışanlarımız için bir gururdur. Onore etmek çok önemli. Bizim firmamız, hizmet sektöründedir. Bunu birçok kişi bilmeyebilir. DESİAD’ın bunu tanıtmasının, bizim açımızdan da ayrı bir artısı var. Anadolu 500’e girmek ciro ile alakalı bir durumdur. Bizim sektörümüz kar açısından düşük bir sektördür. Bünyemizde 7-8 firma var ama ağırlığı otomotiv ve akaryakıttır. Ciro yapmak kolay bir iş değil. Burada en büyük başarılardan bir tanesi, finansmanı yönetmektir. Biz kardeşim Turgay ve çocuklarımızla beraber işin içindeyiz. Şirketimiz 1947 senesinde babamız tarafından kurulmuş. Biz ikinci nesiliz. Çocuklarımızla beraber 3’üncü nesil oluyoruz. Aile şirketlerinde nesilden nesile geçmek kolay bir süreç değil. Dünyamızda da bunun yüzdeleri çok az. 2’nci nesilden 3’üncü nesle geçen şirket sayısı yüzde 2 olarak hesaplanmış. Bu başarının arkasında çalışmak var. ‘Bu başarı nasıl oluyor?’ diye sorulduklarında ben; ‘Çalışmak, çalışmak ve çalışmak’ derim. Tabi ki bunun alt kriterleri var. Stratejileri ayarlanmış, planlamalarını yapmış, bütçelerini yapmış, kurumsallaşmış şekilde çalışmaktır” şeklinde ifade etti.

“BİZİM İÇİN İLKLER ÖNEMLİ"

Anadolu 500’e Denizli’den giren ilk kimya firması olduklarını ifade eden Mercan Kimya Genel Müdürü Harun Aydın, şunları kaydetti: “Mercan Kimya nereden baksanız 50 yaşında bir firma. Senelerdir hem kurumsallaşma yolculuğunda hem de bazı ilklerde adım atmış, girişimci olmuş bir firmadır. Firmanın buralara gelmesi tesadüf olmuyor. Bu yolculuk sırasında en kayda değer başlıklarla anlatılması gereken; müşterileri ile olan diyaloğunda hep ürünü ve hizmetiyle güven ilişkisi içerisinde çalışmaktır. Mercan Kimya, şeffaf bir şekilde elinden geleninin en iyisini biz yatırımlarda bir makine, teçhizat yatırımı yapmak yerine iki makine, teçhizat yatırımı yaparak müşterilerini hiçbir zaman mağdur etmeyecek bir firmadır. Kurumsallaşma konusunda önemli adımlar atarak çalımalar yapıyor. Bizim için ilkler önemli. Kimya konusunda da ilk olmak da güzel bir sürpriz oldu. Ar-Ge Merkezi açısından da ilk ve tekiz. Kalitesel olarak ve yeni ürün anlamında çok ciddi avantajlar sağlıyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER