Anadolu’nun devleri arasında 30 Denizlili var!

Ekonomist Dergisi’nin her yıl belirlediği Anadolu’nun en büyük 500 şirketi sıralaması belli oldu. Anadolu’nun devleri arasında Denizli’den 30 firma yer aldı. Ayrıca Bereket Enerji Gurubu’nun 5 şirketi de listede yer buldu. Denizli’nin önemli kuruluşları arasında olan Akça Şirketler Topluluğu’na bağlı Akça Hazır Beton da listeye girmeyi başardı.

Anadolu’nun devleri arasında 30 Denizlili var!

Ekonomist Dergisi, her yıl belirlediği Anadolu’nun en büyük 500 şirketi sıralamasını yayınladı. Sıralamada zirve bu yıl da değişmedi ve önceki iki yılda olduğu gibi Tosçelik, bu yıl da zirvedeki yerini korudu. Listenin ikinci sırasında ise Kardemir vardı. Listenin üçüncü sırasında da Denizlili firma Erbakır yer aldı. Denizli sanayisinin önemli kuruluşlarından olan Erbakır ilk üç arasındaki yerini almayı başardı.

LİSTEYE DENİZLİLİ 4 YENİ FİRMA EKLENDİ

Bu yıl 3 Denizli firması liste dışı kaldı. 2018 yılında listeye yeni giren 4 firma bulunuyor. Yapısal benzerliğinden ötürü Denizli Sanayi Odası’nın (DSO) kıyaslama yaptığı diğer iller Gaziantep, Kayseri, Konya ve Manisa’da da ciddi bir değişiklik gözlemlenmedi.

AKÇA HAZIR BETON, LİSTEYE GİRMEYİ BAŞARDI

3 büyük ilin dışında kalan, büyük holdinglere bağlı olmayan ve yabancı sermaye payı yüzde 50’nin altında olan şirketler Anadolu şirketi olarak kabul ediliyor. 2018 yılına ait sonuçlara göre; Denizli’nin duayen iş insanlarından merhum Abdullah ve Neslihan Akça tarafından Kurulan Akça Şirketler Topluluğu’na bağlı bir şirket de 500 dev arasına girmeyi başardı. Denizli’de hazır beton sektörünün öncü kuruluşlarından Akça Hazır Beton, listede yer aldı.

BEREKET ENERJİ’NİN 5 FİRMASI DEVLER ARASINDA

Ekonomist Dergisi’nin Anadolu’nun en büyük 500 şirketi sonuçlarına merkezi Denizli’de olan Bereket Enerji Gurubu damga vurdu. Bereket Enerji Gurubu’nun 5 şirketi listede yer aldı. Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş., Aydem Elektrik Perakende Satış, ADM Elektrik Dağıtım A.Ş., Bereket Enerji ve Bereket Elektrik Tedarik A.Ş. listede yer alan şirketler oldu.

İŞTE DENİZLİLİ 30 FİRMA

Anadolu’nun en büyük 500 şirketi arasında yer alan 30 firma şunlar: Erbakır, Aydem Elektrik Perakende Satış, Abalıoğlu Yem Soya, Kocaer Haddecilik, Kardemir Haddecilik, ADM Elektrik Dağıtım A.Ş., Sadık Group, Menderes Tekstil, Seval Kablo, Aynes Gıda, Bereket Enerji, Bereket Elektrik Tedarik A.Ş., Pamukkale Kablo, Atom Kablo, Elsan A.Ş., Halil Pekdemir Çiftliği, Gamateks Tekstil Sanayi, Kaynak İplik Sanayi, Ozanteks Tekstil Sanayi, Erikoğlu Emaye Bakır Tel Sanayi, Uğurlular tekstil Sanayi, Küçüker Tekstil Sanayi, Çetaş Elektrik Üretim, Entek Elektrik İnşaat, CMK Kablo Elektrik Sanayi, Seyran Gıda San. Tic. A.Ş., Çarkıt Kablo Sanayi, Akça Hazır Beton, Dok-San Denizli Dokuma Sanayi ve Gökhan Tekstil Sanayi.

“GEÇEN YILKİ FİRMA SAYIMIZDAN 1 FİRMA DAHA FAZLAYIZ”

Anadolu 500 çalışması sonuçlarını değerlendiren DSO Başkanı Müjdat Keçeci, listede kendine yer bulan tüm Denizli firmalarını kutladıklarını ifade etti. Keçeci, “Bu yıl listeye yeni giren 4 Denizlili firmamız da bizim gözümüzde zaten hep Anadolu Kaplanıydı. Ancak bu Ekonomist Dergisi’nin yaptığı çalışmayla tescillenmiş oldu. Geçen yılki firma sayımızdan 1 firma daha fazlayız. Geçen yıl listede yer alan 3 firmamızın yerine 4 yeni firmamız girdi” dedi.

“İHRACATIMIZIN ARTIŞ GÖSTERMESİ DE BİZLERİ SEVİNDİRDİ”

Başkan Keçeci, “Anadolu 500’ün toplam cirodaki reel artış 2018’de yüzde 5,8’e indiği görülüyor. Bu yavaşlama kârlılığı ve istihdamı olumsuz etkilemiş görünüyor. Vergi öncesi kâr reel olarak yüzde 52,7 düşerken istihdam da yüzde 8,5 gerilemiş. Anadolu 500’ün toplam ihracatı ise 2018’de yüzde 6,3 artış gösterdiğini görüyoruz. İstihdamımızın düşmesine gerçekten üzülüyoruz ancak bunun yanında ihracatımızın artış göstermesi bizleri sevindirdi” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER