ARSLAN’DAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, son zamların ardından Saray'ın Zafer Bayramı ziyafet menüsüne dikkat çekti ve "TÜİK'in bağlı olduğu Damat Berat Albayrak, halkın gerçeklerinden kopan, zamları gamsız karşılayan Saray'ın ithal ürün israfına dayalı ziyafet menüsünü enflasyon sepetine dahil etmeli" dedi.

ARSLAN’DAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, son zamların ardından Saray'ın Zafer Bayramı ziyafet menüsüne dikkat çekti ve "TÜİK'in bağlı olduğu Damat Berat Albayrak, halkın gerçeklerinden kopan, zamları gamsız karşılayan Saray'ın ithal ürün israfına dayalı ziyafet menüsünü enflasyon sepetine dahil etmeli" Dedi.

Kazım Arslan şu açıklamada bulundu: "Madem Saray saltanatı halkın sofrasındaki fiyatlara gözünü kapattı, madem damat beye bağlanan TÜİK’in enflasyon rakamları çarşı pazardan koptu, o zaman bu çelişkiye son verilmeli. Özellikle enflasyon hesaplamalarında Sarayda yapılan harcamalar ve ejder meyvesi de dikkate alınmalı ve halka gerçekler anlatılmalıdır. Madem Sayıştay artık sayamıyor, madem Maliye yetim hakkı yiyenlere göz yumuyor, madem Hazine ve kimi kamu bankaları bunca usulsüzlüğe ve israfa göz yumuyor; o zaman Saray’ın saltanat menüleri, kurumların yüklü harcamaları enflasyon sepetine dahil edilsin, fiyat artışlarını oradan izleyelim. Vatandaşın sofrasından kopanların israf karnesini de görelim. ‘Temsilde tasarruf olmaz, bu da geçer yahu’ diyenlerin sofrasını her ay TÜİK de açıklasın, beyefendilerin savurganlığını bir de böyle izleyelim.”

EKONOMİDE GERÇEKLERİ KONUŞMA ZAMANIDIR
Kazım Arslan açıklamasında şöyle devam etti; “Türkiye Ekonomisi yaşadığı yüksek borçluluk, işsizlik, enflasyon ve üretim krizini aşmak, finans çevrelerine olumlu sinyaller vermeye çalışmak yerine, çatışmacı yönetime, israfçı bir kamu maliyesine sürükleniyor. 2003 yılında 103 milyon TL olan örtülü ödenek, 2017’de 1 milyar 977 milyon TL’ye yükseldi. 14 yılda örtülü ödenek 19 kat arttı. Bunun sebebi açıklanmalı, kamuoyuna tatmin edici bilgiler mutlaka verilmelidir. Ülkemiz, böylesi kötü yönetilmeyi hak etmiyor... Önlem alacakları yerde, zamanında bu kötü gidişe karşı uyaranların önüne geçmeye kalkanlar, ‘sıkı para ve sıkı maliye politikası’ dedikleri şeyin altını hala dolduramadı. İlkelerle yapılanlar tam tersi sonuçlar doğuruyor, IMF programlarına karşı çıkanlar, ‘IMF’ye borç vereceğiz’ diyenler, kur artışını dış güçlere bağlayarak krizi aşmaya çalışanlar ülkemizi her gün biraz daha zora sokmaktadır. “
YÜKSEK ENFLASYON, TEK ADAM REJİMİNİN FATURASIDIR
Kazım Arslan ayrıca, “Yaşanan olumsuzluklar, tek adam rejiminin ve akraba saadet zincirine terk edilmiş devlet düzeninin topluma ilk maliyetleridir. Ocak’tan beri yaşadığımız döviz, faiz, enflasyon şoku, tek adam rejiminin ilk faturasıdır. Daha ağır faturaların geleceği de aşikardır, ona göre tedbirler alınmalıdır” dedi.

HABER MERKEZİ

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER