Bakan Muş: "Denizli önemli bir kentimiz"

İş Dünyası ile İstişare Toplantısı’nda iş insanlarıyla bir araya gelen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Denizli önemli bir kentimiz. Denizli, son 20 yılda ihracatını 11 kat artırmış. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 201. Dolayasıyla ithalatın tam 2 katı ihracat yapabilen bir şehir” dedi.

Bakan Muş: "Denizli önemli bir kentimiz"

Bir dizi temaslar için Denizli’ye gelen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Denizli ziyareti kapsamında Anemon Otel’de düzenlenen İş Dünyası ile İstişare Toplantısı’na katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Muş; “Denizli önemli bir kentimiz. Denizli son 20 yılda ihracatını 11 kat artırmış. 2021 yılı ihracatı 4 milyar 219 milyon dolar olarak gerçekleşmiş. Yüzde 47’lik artış sağlanmış. İthalatı da 2 milyar 99 milyon, net ihracatçı bir şehir. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 201. Dolayasıyla ithalatın tam 2 katı ihracat yapabilen bir şehir. Denizli’de 14 sektör tarihin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi. Denizli, 64 ülkeye ihracat yapıyor. İl genelinde 15 tane Ar-Ge Merkezi, 12 tasarım merkezi var. Bunlar da şehre kazandırılmış önemli eserler. 20-21 Nisan tarihlerinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’yla; ihracat kredileri tedarik zincirleri, yurt dışı lojistik dağıtım malları ve lojistik hizmetleri, döviz kazandırıcı hizmet ticareti yazılım ihracatı ve Turquality alanlarında bir dizi teşvik ve yeni düzenleme hayata geçmiş oldu. Artık yazılım firmalarını diğer Turquality kapsamlardan ayırıp onları kendi kulvarında yarıştıracağız. Denizli’nin sanayideki bu üretimini hizmet ihracatında da ciddi anlamda artık görmek istiyoruz. Orada da Denizli’nin mesafe kat etmesi gerektiği kanaatindeyim” şeklinde ifade etti.

“DENİZLİ, TÜRKİYE’NİN İLK 10 SANAYİ KENTİNDEN BİRİ”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ise şunları kaydetti: “Denizli, Türkiye’nin ilk 10 sanayi kentinden biri. Denizli, 144 ülkeye ihracat yapmaktadır. 200 bin istihdam ile sayılı kentlerden biridir. Ayrıca kadın istihdamı yönünden de Türkiye’nin en önemli kentlerindendir. Denizli bir sanayi kenti, burada her üretici her müteşebbisi mutlak suretle ihracata dönük yatırımlar yapar. Bu nedenle Denizli, özel bir kent ve bölge olarak bilinir. Biz bugün platform başkanları olarak burada sizlere ayrı ayrı konuların bizlere gönderildiği gibi aktarmayacağız. Ancak biz başkanlar spesifik bir iki konuyu Sayın Bakanımıza anlatacağız.” Toplantı, basına kapalı olarak gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2022, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER