Bakan Pekdemirli açıkladı: Hesaplara yatacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticilere aktarılacak destek ödemeleri ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Pekdemirli açıkladı: Hesaplara yatacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2022 bütçe görüşmelerinde destek ödemeleriyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Pakdemirli, üreticilere yatacak olan destek ödemelerinin aralık ayının 2. haftasında hesaplara yatmaya başlayacağını belirtti. Yapılan açıklamada, “Kuraklıkla ilgili hazırladığımız tedbir paketiyle üreticilere ödemeler Aralık ayının ikinci haftasında yapılacak” ifadelerine yer verdi.

İklim değişikliğinin etkileri üzerinde duran Bakan Pakdemirli, bu etkileri azaltmak için tedbir paketinin hazırlandığını dile getirdi.

Bakan Pakdemirli çiftçiler için hazırlanmış olan tedbir paketi ile ilgili olarak, “651 bin çiftçimiz için bir tedbir paketi hazırladık. Bu da 2,6 milyar lira. Bu 2,6 milyar lirayı da aralıkın ikinci yarısından itibaren ödemeye başlıyoruz. Kuraklıkla alakalı en önemli meselelerden bir tanesi sudur. Basınçlı sulamalar ile ilgili bu sene 300 milyon ayırmıştık. Seneye de bundan bunun daha fevkinde bir rakam ayırıyor olacağız.” dedi.

"ÇİFTÇİ GELECEK YILLARDA ZARAR ETMEYECEK"

Ürün alım fiyatlarını örneklerle anlatan Bakan Pakdemirli, çiftçinin gelecek yıllarda zarar etmeyeceğini şu sözlerle aktardı: “Önümüzdeki birkaç senede çiftçimizin bir zarar etme ihtimalini görmüyorum. O gün maliyetler 5’se 5, 10’sa 10. Ona göre uygun fiyatlar piyasada oluşacak ve biz her zaman olduğu gibi üretici dostu fiyatları açıklayacağız.”

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2021, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER