Bakü’deki ‘Uluslararası İş Forumu’nda Denizli de vardı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 14-17 Kasım’da gerçekleştirilen Uluslararası İş Forumu’na Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Denizli Şubesi Başkanı Mehmet Akgün de katıldı.

Bakü’deki ‘Uluslararası İş Forumu’nda Denizli de vardı

Uluslararası İş Forumu (IBF) toplantısı, 14-17 Kasım tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi. Foruma; Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov, Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, IBF Başkanı Erol Yarar, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, KOBİA Başkanı Orkhan Mammadov, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi Başkanı Mehmet Akgün, MÜSİAD üyeleri ve 32 ülkeden iş insanları katıldı.

Forum; stant, B2B, paneller ve işyeri gezileri ile üç gün sürdü. Uluslararası İş Forumu hakkında konuşan  MÜSİAD Denizli Şubesi Başkanı Mehmet Akgün şunları kaydetti: “Uluslararası İş Forumu (İBF) Toplantımızın 25’incisi, 32 ülkeden bini aşkın iş insanımızın katılımıyla, kardeş ülkemiz Azerbaycan’da gerçekleştirildi. Toplantıda ticaret, ortaklık ve iş alanlarının geliştirilmesine yönelik görüşmeler, sergi ve etkinlikler yer aldı.

Üyelerimizle birlikte katıldığımız İBF programı kapsamında yapılan toplantılar B2B görüşmeleri ve stant ziyaretleri ile Azerbaycan-Türkiye arasındaki ticaretin geliştirilmesine yönelik faydalı programlar oldu. Şu anda 3 milyar dolar seviyesinde olan Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin orta vadede 10-15 milyar dolara çıkması hedefleniyor. Ortak ticaret ve yatırımlar temelinde yapılan genel toplantıların ve üyelerimizin yaptığı ikili iş görüşmelerinin de Azerbaycan-Denizli ticaretine katkı sağlayacağına inanıyoruz. İki devlet tek millet mottosuyla kardeş ülkemiz Azerbaycan ile daha büyük işlere imza atabileceğimizi düşünüyoruz. Azerbaycan ile lojistik avantajlarımızı da kullanarak ticareti ve yatırımları hızla artırabiliriz.”

“İŞ BİRLİĞİ ALANLARI ÜZERİNE İSTİŞARELER YAPILDI"

Başkan Akgün; “25. IBF kapsamında düzenlenen ‘Azerbaycan'da Yatırım Fırsatları: Tarım, Turizm, Sağlık, Sanayi Bölgeleri, Karabağ Yatırım Alanları’ ve ‘Azerbaycan ve Karabağ'da Altyapı Yatırımları İçin Devlet Projeleri: Hastane, Okul, Lojman’ panel programları ilgiyle takip edildi. İş insanları B2B görüşmelerinde bir araya gelerek, iş geliştirme alanlarına yönelik bilgi alırken, Azerbaycan ve Türkiye'deki yatırım fırsatlarını inceledi. Şirketler tarafından oluşturulan stantlarda ürün ve hizmet tanıtımları yapıldı. Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı ziyaret edilerek hem programımız değerlendirildi hem de iş birliği alanları üzerine istişareler yapıldı. Dost ve kardeş ülkemiz Azerbaycan'da düzenlenen ve oldukça verimli sonuçlar alınan 25. IBF Kongremizin, iş dünyamız ve ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. 25. IBF açılış programı kapsamında ayrıca, MÜSİAD ile KOBİA, Azerbaycan Devlet Zorunlu Sağlık Sigortaları Kurumu ile İstanbul Devlet Özel Sektör Ortaklık Mükemmeliyet Merkezi ve Genç MÜSİAD ile Genç Girişimciler Ağı Derneği arasında uzlaşı belgesi mutabakatı imzalanarak, taraflar arasında ortak faaliyetlerin yapılması kararlaştırıldı. MÜSİAD Azerbaycan ile KOBİA’nın organizasyonu ile gerçekleştirilen organizasyonda emeği geçen başta MÜSİAD Genel Başkanımız Mahmut Asmalı ve IBF Başkanımız Erol Yarar olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. 25. IBF Kongremizin, iş dünyamız ve ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2021, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER