Başkan Akcan’dan üreticilere ‘kantar’ desteği

Bu yıl açıklanan üzüm fiyatlarını düşük bulduklarını söyleyen Çal Başkan Fethi Akcan, 2022 yılı hasat sezonu bitinceye kadar hiçbir üreticiden 14 belediye kantarında tartı bedeli alınmayacağını açıkladı. Başkan Akcan, “Açıklanan üzüm fiyatlarını yetersiz bulduk, bu nedenle üreticinin desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Başkan Akcan’dan üreticilere ‘kantar’ desteği

Çal’da üzüm hasadı, geçtiğimiz pazartesi günü başladı. Alıcı firmalar çekirdeksiz üzümü 8 TL, Çal Garası üzümünü ise 10,5 TL’den alacaklarını açıkladı. Böylece Çal İlçesi’ndeki bağlarda hummalı bir hasat çalışması da başlamış oldu. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan,  “Zor bir dönemden geçen üreticilerimize belediye olarak nakliye desteği veriyoruz.

Açıklanan üzüm fiyatlarını yetersiz buluyoruz. Bu nedenle üreticilerden kantarlarımızda tartı bedeli almayacağız. Geçtiğimiz yıllarda Denizli ve Çivril’den arpa alan üreticiler, bireysel olarak arpalarını taşıdıkları için ciddi bir nakliye ücreti ödüyorlardı. Nakliye hizmetini bu yıl belediyemiz vermeye başladı. Üreticiler yem, mazot ve diğer giderler nedeniyle zaten zor durumda. Biz üreticilerimize yılda yaklaşık 1-1.5 milyon TL’lik nakliye gideri desteği veriyoruz.

Gıdanın ve tarımın stratejik ürünler olduğunu dünya gördü. Bu nedenle üretmeliyiz. Üreticilerimiz üretirken devletimizde onların yolunu açmalıdır” dedi. Başkan Akcan, sadece üzüm üreticilerin değil, hububat ürünleri ve diğer gıda ürünü üreten her çiftçinin sezon sonuna kadar belediyeye ait hiç kantar da tartı bedeli ödemeyeceğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER