Başkan Erdoğan: “Projemiz, Denizli sanayisine çağ atlatacak”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan’ın hizmet binalarında oluşturduğu Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Yönetim Merkezi’ndeki teknik ekip, işbaşı yaptı. Ekibe başarılar dileyen Başkan Erdoğan, “Avrupa Birliği’nden yüzde 100’ü hibe 5 milyon Euro’luk destek alan projemiz, sanayimize çağ atlatacak niteliktedir. İlimiz ve bölgemiz için çok önemlidir” dedi.

Başkan Erdoğan: “Projemiz, Denizli sanayisine çağ atlatacak”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan’ın hizmet binalarında oluşturduğu ‘Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Yönetim Merkezi’ndeki teknik ekip, işbaşı yaptı. İnternet ortamından 254 ön başvurunun olduğu webinara; Başkan Erdoğan’ın yanı sıra Denizli'de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin Portekizli Takım Lideri Fernando Merino, İkada İnsan Kaynakları İş Geliştirme Uzmanı İlhami Birkan, DTO Genel Sekreter Yardımcısı ve Tekstil Mühendisi Akay Gündoğan, Denizli ABİGEM Direktörü Sıdıka Arıkan, Projenin Teknik Yöneticisi Ayşegül Çivi ile çok sayıda DTO üyesi katıldı. Açış konuşmasında, projelerinin Denizli sanayisine çağ atlatacak derece önemli olduğuna dikkati çeken Başkan Erdoğan, “Projemizde yüklenici lider şirket olan İkada Danışmanlık ile ortakları Almanya’dan Aachen Üniversitesi ve İtalya’dan Eurecna S.P.A firmalarıyla, büyük bir konsorsiyum oluşturduk. Avrupa Birliği’nden yüzde 100’ü hibe 5 milyon euroluk destek alan projemiz, ilimiz ve bölgemiz için çok önemli. Sanayi Bakanlığımız tarafından, ülkemizdeki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı odalar arasından seçilen 2 büyük projeden biri. Projemizin sahibi ve nihai yararlanıcısı olarak en başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Avrupa Birliği’ne ve projemizin sözleşme makamı olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Teknik tekstil merkezimizin kurulacağı Denizli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığımıza, desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Denizli Ticaret Odamızda, bu projemiz için özel bir yönetim merkezi oluşturduk. Teknik tekstiller açısından oldukça yoğun ve nitelikli bir hizmet dönemine giriyoruz. Üyelerimizden bir ricam var; o da bu merkezimizle temasa geçip, fikirlerini bizimle paylaşmaları ve bu imkândan faydalanmalarıdır” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN PROJENİN DENİZLİ’YE NELER KAZANDIRACAĞINI ANLATTI

Merkezin içeriği ve projelerindeki hizmetlerden de bahseden Başkan Erdoğan, “Merkezimizde uçak ve araba parçaları, helikopter ve drone parçaları, yat, kayık ve kano parçaları, kayak takımı ve golf sopasının yanı sıra keman ve gitar gibi enstrümanların kasaları üretilebilecek. İtfaiyeciler için alev geciktirici kumaşlar geliştirilebilecek. Otomotiv, medikal, tekstil ve ambalaj sektörlerinde kullanılabilecek ürünlerde, ultrasonik dikiş makinesiyle hava geçirmeyen dikiş yapılabilecek. Aromaterapi uygulayan, ısıtma ve soğutma yapabilen ve yaşamsal verilerin toplanması gibi özel işlevleri olan akıllı yatak tekstilleri için çalışılabilecek. Dahili elektronik iletişim cihazlarına sahip akıllı giysiler üretilebilecek. Perdelerde ve döşemelerde, dekorasyon çeşitliliğini artıracak ve renk tercihini son kullanıcının yani tüketicinin inisiyatifine bırakarak yeniden dekoratif dizaynı kolaylaştıracak, rengi ayarlanabilen optik ev tekstilleriyle ilgili çalışılabilecek. Çevreye duyarlı olarak sentetik ürünlerin ve belki pamuk liflerinin susuz ortamda boyanabilmesi sağlanacak. Kovid-19 salgınıyla değeri daha çok anlaşılan, ameliyathaneler için önlükler ve ameliyathane malzemeleri gibi tek kullanımlık ürünler üretilebilecek. İnşaatlar için beton ile birleştirilebilen, ağırlığı azaltan, mukavemeti ve mimari kaliteyi artıran tekstiller dizayn edilebilecek. Ayrıca, merkezimizdeki enerji ölçüm ekipmanlarıyla, üyelerimizin tesislerinin enerji verimliliği izlenerek, kayıplarının azaltılması sağlanacak. Bu teknik konuların detayları, uzmanlarımız tarafından projemiz boyunca üyelerimizle paylaşılacaktır. Projemizle Denizli’mizde çığır açacak ekibimize, kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu. Başkan Erdoğan’dan sonra teknik ekibindeki uzmanlar, katılımcıları proje ve işleyişi hakkında daha detaylı bilgilendirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211