Başkan Erdoğan: “Zorluklara rağmen, sanayicimiz rekor kırdı”

Odanın Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan; “Bu yıl birçok zorlukla karşı karşıya kalan sanayimiz, dünya çapında belirsizliklerin sürmesine karşın, ekimdeki 17,3 milyar dolarla, aylık bazda en yüksek ihracatı yaptı. Bu, sadece 2020'deki değil, aynı zamanda bugüne kadar kaydedilen en yüksek aylık ihracat oldu” dedi.

Başkan Erdoğan: “Zorluklara rağmen, sanayicimiz rekor kırdı”

Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) kasım ayı Meclis Toplantısı, pandemi tedbirleri kapsamında internet ortamında gerçekleştirildi . Toplantıyı, Meclis Başkanı Salih Sarıkaya açtı. Gündem görüşmelerinin sonunda DTO Başkanı Uğur Erdoğan, ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.  Bir önceki toplantıdan bu yana geçen bir aylık sürede, yurt içinde Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesi, sanayi endeksi ile konut ve araç satışlarındaki yükseliş, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası Başkanlığı’ndaki değişimlerin ve bunların piyasalara yansımalarının ön plana çıktığını dile getiren Başkan Erdoğan, yurt dışında ise, ABD’deki genel seçim ile uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomiye dair açıklamalarının ön plana çıktığını söyledi.

“TEKSTİLDEKİ İSTİHDAMIMIZI VE İHRACATIMIZI 2 KATINA ÇIKARABİLİRİZ"

Başkan Erdoğan; “Çin’deki üretimlerini yakın coğrafyaya kaydırmak isteyen Avrupalı markalar için, Türkiye’miz en iyi seçenek olarak görülüyor. ABD'li markaların da ülkemizdeki üreticilere ilgisi her geçen gün artıyor” dedi. Tekstil, hazır giyim, ev giyimi ve konfeksiyon sektörü, perakende ile değerlendirildiğinde, yurt genelinde 2 milyondan fazla insanın istihdam edildiğine dikkat çeken Başkan Erdoğan, “Bu sektördeki üretimimizi, istihdamımızı ve ihracatımızı, birkaç yılda 2 katına çıkarabiliriz… Bunun için değişime ayak uydurmalı ve yenilikçi olmalıyız. 5 milyon Euro hibe bütçeli Teknik Tekstile Dönüşüm Projemiz, Denizli'de bu hedefimize ulaşmada yolumuzu açacak ve süreci hızlandıracaktır. Onun için çok önemlidir. Projemizle ilgili geniş bir röportajımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın tüm ülkedeki kurum ve kuruluşlara gönderdiği Anahtar Dergisi'nde yer aldı; örnek gösterildi. Bu, ekibimizin motivasyonunu artırdığı gibi bizi de ziyadesiyle mutlu etti” diye konuştu.

İHRACATÇILARI KUTLADI

Dünya çapında belirsizliklerin sürmesine karşın, Türkiye’nin ekimde 17,3 milyar dolarla aylık bazda en yüksek ihracata ulaştığını vurgulayan Başkan Erdoğan, “Her türlü destek ve övgüyü fazlasıyla hak eden sanayicimiz, geçen yılın tamamında gerçekleştirdiği 138,2 milyar dolar ihracatla da Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırmıştı. Geçen ay gerçekleştirdiğimiz aylık ihracatımız, sadece 2020'deki değil, aynı zamanda bugüne kadar kaydedilen en yüksek aylık ihracatımız oldu. Ülke olarak, ihracatta, 35 milyar dolarlardan 200 milyar dolarları hedeflediğimiz bugünlere geldik. Ekonomimizin kahramanları olan sanayicimiz ve ihracatçılarımız, her türlü övgüye, teşvike ve desteğe layık. Hepsini eşsiz çabalarından ve başarılarından dolayı kutluyor, ülke ekonomisine katkılarının artarak devam etmesini diliyorum” şeklinde ifade etti.

“GEÇEN YILIN AYNI AYINA GÖRE İHRACATIMIZI %20,3 ARTIRDIK”

Denizli’nin 10 ayda, 170 ülkeye, 2 milyar 528 milyon 642 bin dolarlık ihracat yaptığını söyleyen Başkan Erdoğan, “Aylık ihracatımız ise, 330 milyon 279 bin dolar oldu. Geçen yıl aynı ayda, 274 milyon 567 bin dolar idi. Geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 20,3; geçen aya kıyasla ise yüzde 2,2’lik bir artış yakaladık. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki ihracatımız, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 24,76 arttı. Tekstil ve hammaddeleri sektörümüzün ihracatı da yüzde 18,24 yükseldi. Tutar bazında, tekstil ve konfeksiyon ihracatımız yüzde 23,33, elektrik ve elektronik ihracatımız yüzde 18,02, demir ve demir dışı metallerdeki ihracatımız yüzde 58,24, madencilik ürünlerindeki ihracatımız yüzde 16,77, diğer sektörlerin ürünlerindeki ihracatımızda da yüzde 1,96’lık bir artış yakaladık. Ayrıca, mal gruplarından bornoz ve sabahlık yüzde 33,35, örme-dokuma, pamuklu bukle havlu yüzde 24,39, çarşaf-nevresim ihracatımız da yüzde 8,66 arttı. 10 aylık ihracatımızın yüzde 63,3’ü, Avrupa Birliği’ne yapıldı. Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihracatımız, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22 arttı. Ekonomimizin temel direği konumundaki ihracatçılarımızı, başarılarından dolayı tebrik ediyorum.” dedi.

 “KARŞILIKSIZ ÇEK VE PROTESTOLU SENETLERDEKİ İYİLEŞME DEVAM EDİYOR"

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, Denizli’de yılın ilk 10 aylık döneminde, karşılıksız çek adedindeki iyileşme oranının, ülke ortalamasının üzerine çıktığını ifade eden Başkan Erdoğan, “Şehrimizdeki karşılıksız çek adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71,26 azaldı. Yurt genelindeki iyileşme ise, yüzde 65,32’de kaldı. Şehrimizdeki karşılıksız çek adedi, 1.440 olarak kayıt altına alındı. 2019’un aynı döneminde ise, 5.010 adetti. Yılın ilk 10 ayındaki protestolu senet adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,83 azaldı. Ülke genelindeki azalış da yüzde 34,86. Denizli’mizdeki protestolu senetler, 6 bin 130 adet olarak kayıtlara geçti. 2019’un aynı döneminde ise, 10 bin 914 adetti” diye konuştu.

TÜRKİYE'DEKİ İHRACATÇI FİRMA SAYISI 10 BİN 394 OLDU

İhracatçı firma sayısının son bir yılda 2 bin 368 arttığını da dile getiren Erdoğan, “Sayıları, 2019’un aynı ayına göre yüzde 5,8, bir önceki aya göre ise yüzde 3,1 yükseldi. Ekimde, 1.317 ihracatçı firmamız daha oldu. Ülkemizdeki aktif firma sayısına da sadece ekimde 10 bin 394 firma daha eklendi. İş dünyamıza dair veriler, güzel haberler veriyor” dedi.

DENİZLİ 2 MİLYON 155 BİN TL'LİK YATIRIM TEŞVİKİ ALDI

Erdoğan, Eylül sonu itibarıyla, yılın ilk 9 ayında, Denizli’ye verilen yatırım teşvik belgesi sayısının 123 olduğunu ve 2 bin 131 kişinin istihdam edilmesine olanak sağladığını da aktardı. Başkan Erdoğan, “Bin 313 kişiyle, en çok imalatta istihdam sağlandı. Onu, 483 kişiyle hizmet sektörü izledi. Sektörel yatırım teşvik belgeli yatırımların tutarı, 9 ayda 2 milyon 155 bin TL’ye ulaştı.” dedi.

“KONUT KREDİ FAİZİ ORANI YÜZDE 1'İN ALTINA DÜŞÜRÜLMELİ"

Konuşmasında pandeminin konut alımlarında Türkiye’nin güneyindeki şehirler ile Ege illerine olan ilgiyi artırdığını da belirten Başkan Erdoğan, “Konut satışında bugüne kadar görülen en yüksek satış, 1 milyon 409 bin adet. Bu yılın 10 ayındaki konut satışları, 2019'un aynı dönemine göre, yüzde 27 artarak 1 milyon 280 bin 852'ye ulaştı. Düşük faizli kampanya, inşaat sektörünü hareketlendirdi; konut stokları büyük oranda eridi. Ocak-ekim döneminde konut satışları 1,3 milyon adede yaklaşırken, sektördeki temsilcilerimiz, faizlerin artmasına rağmen yıl sonunda 1,5 milyon adedin yakalanabileceği görüşünde. Bu sayı, tüm zamanların rekoru olacak. Sektörde, alıcı profili yükseldi. Pandemi, ülkemizin güneyindeki şehirler ile Ege illerine olan ilgiyi de artırdı. Rekor kıran satışları yeniden yakalayabilmemiz için, konut kredilerindeki faiz oranları yüzde 1'in altına düşürülmeli” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211