Başkan Keçeci açıkladı! Türk ekonomisini problemlere yöneltiyor

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekâtı ve Rusya'ya yönelik alınan yaptırım kararları sonrası dünya genelinde yaşanan doğal gaz fiyatları konusunu değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Ukrayna–Rusya savaşı Türk ekonomisini, Batı ülkeleriyle birlikte önemli problemlere doğru yöneltiyor” dedi.

Başkan Keçeci açıkladı! Türk ekonomisini problemlere yöneltiyor

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekâtı ve Rusya'ya yönelik alınan yaptırım kararları sonrası dünya genelinde doğal gaz fiyatlarında büyük artış yaşandı. Rusya Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; “Türkiye gaz teminatında Ukrayna'daki durum nedeniyle bir sorun söz konusu değil ancak fiyatlarda artış olabilir” ifadeleri kullanıldı. Bu durumun Türkiye'yi nasıl etkileyeceği konusunda değerlendirme yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Ukrayna–Rusya savaşı Türk ekonomisini, Batı ülkeleriyle birlikte önemli problemlere doğru yöneltiyor. Özellikle ülkemiz, komşu ülkelerle stratejik birliktelik sağlamakla beraber şu anda savaşın neticeleri olarak da birçok konuda dara ve zora girmektedir. Özellikle, doğal gaz, petrol ve kömür olarak mühim ikmalcimiz olan bu iki ülke aynı zamanda buğday, ay çiçeği gibi tarım ürünlerinde de önemli ikmal yaptığımız ülkelerdir. Diğer taraftan turizm olarak iki ülkenin insanlarının, genellikle tatillerini ülkemizin güzel ve sıcak sahillerinde geçirdiğini de unutmamamız gerekiyor” dedi.

“SAVAŞIN SONLANMASI, DÜNYA ÜLKELERİNİN HAYRINA OLACAK"

Başkan Keçeci, sözlerine şöyle devam etti: “Afganistan, Suriye ve Libya gibi ülkelerde devam eden ülkelerarası karışıklıklarda da özellikle Rusya ile kurulan iş birlikleri gelecek için alınacak yeni durum kararları ile daha farklı mecralara yönlenme risklerini taşıyor. Ukrayna ile askeri silahlanma alanında kurulan beraberlikler de Türkiye’nin hava savunma ve saldırı silahlarında önemli gelişmeler sağlanmıştı. Özellikle SİHA’ların motorlarının Ukrayna’dan temin ediliyor olması da ayrıca güçlü beraberliği de yanında getiriyordu. Görüldüğü gibi Rusya-Ukrayna devletleri ve halklarıyla tarihin de verdiği yakınlıkla önemli bir sosyal ve ekonomik birliktelik oluşturmuştuk. Tüm bu nedenlerle bu savaş, Türkiye’yi enerji ikmalinde, tarım alımlarımızda ve özellikle çok şeyi bağladığımız turizm dalında önemli kayıplara sebep olacaktır. Temennimiz bir an önce daha büyük yaralar açmadan ve daha çok insan ölmeden savaşın sonlanması, bu ülkelerle birlikte tüm dünya ülkelerinin hayrına olacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER