Başkan Keçeci doğal gaz ve elektrik kesintilerini değerlendirdi

Doğal gaz ve elektrik kesintileriyle ilgili yaşanan durumu değerlendiren Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, "İran’dan gaz gelmiyor ve biz de çalışamıyoruz. Biz doğal gazla ve elektrikle üretimimizi sağlıyoruz." dedi.

Başkan Keçeci doğal gaz ve elektrik kesintilerini değerlendirdi

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, doğal gaz ve elektrik kesintileriyle ilgili yaşanan durumu değerlendirdi.

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, şunları kaydetti: “Bu günler, sanayinin gerçekten kara günleridir. Bu güne kadar Türkiye’de enerji sıkıntısı zaman zaman yaşadıysak da bu kadar büyüğünü ve bu kadar kapsamlısını hiç yaşamadık. Bir kere elden gelen ürün olmaz, o da vaktinde gelmez. İran’dan gaz gelmiyor ve biz de çalışamıyoruz. Biz doğal gazla ve elektrikle üretimimizi sağlıyoruz. Dolayısıyla sanayi bu nedenle 10 gün 21’i ve 31’i arasında çalışmayacak. Ancak bunu devlet organize etti, sanayicilerimizin çalışmalarını düzenledi. Kimisi 3 gün ardışık her gün kimisi de gün aşırı kapanacak. Mesela bizim organize sanayi bölgemiz 3 günlük yasağa girdi. Dolayısıyla düğer taraftan organize sanayi bölgesinin dışındaki şirketlerimizi ise 1600 kwa’nın altında çalışan şirketlerimiz, kısıtlamadan ve kesintiden etkilenmeyecekler. Ancak 1600 kwa’nın üzerinde olan kuruluşlarımız, kesinti ve kısıtlama için AYDEM’le yaptıkları görüşmelere göre kendi içlerinde program yaptılar. Bütün bunlar demektir ki sanayi çalışmayacak, sanayi üretmeyecek. Sanayicinin kendi özelinden bakarsak eğer; sanayici üretemediği malı, hammaddesini müşterisine satamadığı gün bir müşterisine taahhüdünü yerine getiremeyecek. Özellikle bu taahhütler yurtdışı taahhütler olursa daha çok kritik halde, çünkü yurtdışındaki adamın işini de biz sekteye vurduracağız. Yabancı bir şirket için ‘Abi benim doğal gazım enerjim kesildi de ben bunun için gönderemiyorum’ demiş olmak, kabul edilebilir bir mazeret şeklini almıyor. Dolayısıyla yıllarca edindiğin müşterinle ilgili ilişkilerinde problem yaşamaya başlıyorsun. Diğer taraftan tabii üretmeyince, satmayınca ay sonu gelince maaşları ödeyeceksin, nasıl ödeyeceksin? Ay sonunda bir takım vergilerin var, nasıl ödeyeceksin? Ay sonunda tekrar bankalara taahhütlerin var, nasıl ödeyeceksin? Dolayısıyla zaten sanayici üretmezse, yaşayamaz. Bugünlerde de gerçekten bu yokluk nedeniyle sanayinin çarkları dönmeyecek, dönmeyen çarklar nedeniyle sanayici de önemli bir sorun yaşıyor, yaşayacak da. Temennimiz İran tarafı devletimize ‘21’iyle 31’i arası gaz vermeyeceğim’ diye yazılı bir bildirgeyle bunu anlatmış ise de temennimiz bunun uzamaması veya en önemli temennimiz de inşallah İran’ın insafa gelip bu günü kısaltması haftaya perşembe, Çarşamba bu gazı bize açmasıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER